21
אוגוסט
07

עוד בתי קולנוע נטושים בחיפה

זהו פוסט מקביל ומשלים לפוסט הזה של דוד שליט כאן ב"רשימות".

לפני כחודש נסעתי לחיפה עם דוד שליט. את דוד שליט היכרתי דרך אתר זה, "רשימות", דרך ספרו המומלץ על בתי הקולנוע ("מקרינים כוח" – "בתי הקולנוע, הסרטים והישראלים", הוצאת "רסלינג"), דרך מיילים ואחר כך בפגישה שקיימנו. החיבור היה ברור. דוד , מעבר להיותו עיתונאי עם ניסיון ועבר עשיר, חוקר את היסטוריית בתי הקולנוע והקולנוע. אני מצלם מבנים נטושים וותיקים וסוג המבנים שאולי הכי מרתק אותי הוא זן מבני הקולנוע, שעומדים להם, אם הם עומדים עדיין, גלמודים, ענקיים, ריקים, מבויישים, מוזנחים וסגורים בתוך מרקמי ערינו.

החלטנו שאנחנו רוצים לנסוע לחיפה ביחד על מנת לנסות ולצלם ולתעד את מה שטרם הספיקותי בסיוריי הקודמים לחיפה (לבד ועם חבר, גם הוא חיפאי לשעבר ובנשמה, שהדריך אותי פעמיים בעבר בעיר ושוב תודה מעומק הלב, חיים). דוד מכיר באופן עמוק את בתי הקולנוע בחיפה, כולל מה שכבר נכחד. הדבר נובע גם מכך שהוא מומחה לקולנוע וגם בגלל שהוא חיפאי לשעבר, שגדל בתור ילד בחיפה, וצפה בסרטים בה.

הנסיעה נקבעה לאמצע יולי. אין ספק שהחום הקשה היה מכביד אך היינו דבקים במטרה וסקרנים לראות איזה מבין בתי הקולנוע שטרם צילמתי עדיין קיימים ועומדים על תילם, ואם כן באיזה מצב הם והאם נצליח אולי להיכנס פנימה.

 

ב-סיפתח נחלנו אכזבה כשמצאנו שקולנוע "חיפה" כבר אינו קיים בתוך הריקמה השכונתית שהיה בה עד לפני כמה שנים. בהמשך דוד הראה לי בניינים חדשים שבאו במקומם של בתי קולנוע ישנים ששכנו שם ("מאי", "עין דור" ב-ואדי ניסנאס, "אוריון" שהיום הוא חניון, וכבר ראיתי אותו בעבר, ורק הפלאפל ממול נשאר, "ארמון" וכ"ו) עד שהתחלנו להגיע ל"בשר" האמיתי.

ההצלחה הראשונה היתה עם קולנוע "פאר" שנמצא ברחוב סמטת עתלית החמקמק. מצאנו בית קולנוע שנמצא במצב טוב למרות שאינו מתפקד יותר כבית קולנוע. הסיבה העיקרית לכך היא שעשו לו re-use ומשתמשים בפנימיותו, או ברובה, כסניף של רשת מוסדות שמעניקה תעסוקה לאנשים מוגבלים ופגועים נפשית. הפנים שונה ברובו אך עדיין היו מקומות שבהם ניתן היה לראות שרידים אותנטיים כמו ציורי הקיר המקוריים, שדוד זכר אותם טוב, חדר מדרגות אחד ומבחוץ גגון בטון עם חורים עגולים מעל לאיזור הקופות.

חזית צדדית צרה, קולנוע פאר, חיפה, צילום: שרון רז

החזית הראשית הארוכה לרחוב, קולנוע פאר, חיפה, צילום: שרון רז

ציור הקיר הוותיק והמשוחזר על קיר האולם, קולנוע פאר, חיפה, צילום: שרון רז

פינה אחורית מתעגלת, קולנוע פאר, חיפה, צילום: שרון רז

גגון מקורי בנוי וחורי תאורה, מעל הקופות, קולנוע פאר, חיפה, צילום: שרון רז

תחנתינו הבאה היתה קולנוע "מירון" שנמצא ממש ליד קולנוע "עצמון" הגדול. אל "עצמון" לא נתנו לנו להיכנס. הוא הפך למועדון ועכשיו לא ממש ברור איזה מועדון או איזו התרחשות יש בפנים. צמוד ל"עצמון" נמצא "מירון" שחבוי לו בקומת מרתף פתוחה ואליו יורדים במדרגות. מעולם לא ביקרתי בבית קולנוע שמקרין סרטי פורנו. באמת. מסתבר שזה עדיין קיים אך לפי דבריו של הבעלים שהוא איש אחד נחמד וצנוע, אז הוא ממש המוהיקני האחרון ובאמת כנראה שלא נותרו כאלו שמתפקדים יותר. מדוע צריך לראות סרט פורנו בבית קולנוע כשיש פורנו בכמויות בלתי נגמרות ובאופן חופשי ברשת (?). גם זו פעילות שנמוגה עם השנים, ומפתיע לגלות שיש כן קולנוע אחד ששרד ואנשים שעדיין מגיעים אליו לצפות, כך סתם באמצע יום חול, בסרט אקשן דרמטי וזורם. המנהל החביב אגב הוא גם הקופאי, גם המוכר במזנון, גם המאבטח וגם האחראי, נדמה לי, להכל שם בפנים.

 

קופת קולנוע מירון, חיפה, צילום: שרון רז

קומת המרתף שפתוחה לחצר, קולנוע מירון, חיפה, צילום: שרון רז

 

 

עדיין במרכז הדר, המשכנו לקולנוע "אורה". הייתי צריך לצלם חזיתות נוספות. דוד לחץ שנחפש גם שרידים בפנים למרות שכל פנים הקולנוע בעצם הוסב לחנויות. בסוף, בתוך מרתף של מחסן חנות צעצועים מצאנו שריד אותנטי של ריצפת טרצו צבעונית. הרבה מעבר לכך כבר לא היה.

קולנוע אורה, חיפה, צילום: שרון רז

שריד לריצפת הטרצו הצבעונית והמקורית, תוככי קולנוע אורה, חיפה, צילום: שרון רז

את קולנוע "דומינו" (שנקרא אחר כך גם "אורדן" וגם "מלודי") כבר צילמתי מהמדרכה בעבר אך הפעם דוד הראה לי את החצר האחורית שמעבר לקיר, חצר שאליה היו מגיעים אחרי ירידה במעבר מהמדרכה. הפעם צילמתי את המדרגות ואת החזית הממורטת שפעם היתה הכניסה למרתף הקולנוע, בנוסף לצילום נוסף של הכניסה מהמדרכה.

קולנוע חבוי, כמעט ללא חזית, קולנוע דומינו, חיפה, צילום: שרון רז

קולנוע "אמפיתיאטרון" (אמפי) היה נמצא ממש מול קולנוע "אורה", בצד של רחוב החלוץ. שם היו הכניסות היציאות והקופות, בתחתית- בקומת הקרקע של בניין הסתדרותי ענקי. בית הקולנוע עצמו היה מבנה נפרד שהוצמד לבניין הענקי ושכן בינו ובין רחוב סירקין המקביל. בית הקולנוע נהרס ובמקומו יש סתם חניון גדול כיום. השרידים שמצאנו בכל זאת היו המדרגות שבצדדים, והקיר האחורי של המבנה, שגם שרידי קורות הגג קיימים בו וגם באופן מפתיע, סוריאליסטי ומרגש שורת הכסאות האחרונה של היציע שנמצא באיזור מוגבה שאי אפשר להגיע אליו, קרקע של אף אחד במפלס ביניים מרחף, פתוח אך אטום מאחור.

 

 

שריד לקולנוע אמפי, חיפה, צילום: שרון רז

החניון שהיה נורא חשוב שיבוא במקומו של קולנוע אמפיתיאטרון ששכן כאן. ניתן לראות את הסימן/התבנית/ההטבעה של האולם וצורת הגג מאחור בצבע לבן דהוי, חיפה, צילום: שרון רז

אחת התמונות הכי קשות שצילמתי (בגלל הגובה), והכי מרגשות. השריד לשורה האחרונה ביציע שכבר איננו, קולנוע אמפי שנעלם, חיפה, צילום: שרון רז

 

שרידי קורות הגג שהיה כאן, קולנוע אמפי, חיפה, צילום: שרון רז

וצ'ופר מהעבר לחובבי השילוט והכתובות מביניכם, צילום: שרון רז

בשלב זה נסענו לחומוס אבו מארון המעולה כדי להתגבר על הרעב המבעבע. בעוד דוד הצטנע עם סלט ערבי טוב וקצת חומוס, אני גמעתי צלחת של חומוס עם בשר שהיתה כמעט ברמה אלוהית. זה בשילוב משקה קר ומתוק סגר את פרק השובע והתנעת האנרגיות מחדש. (חבל שאין לי תמונה של צלחת החומוס והבשר).

מכאן יצאנו לקולנוע "הדר" שנמצא למטה, ברחוב קיבוץ גלויות. את "הדר" כבר צילמתי בינואר אך בגלל בעיה טכנית מוזרה וחד פעמית אבדו כל הצילומים מהכרטיס אז. שבנו, סרקנו, צילמנו. בית הקולנוע הזה מורכב מבחינה אדריכלית מכמה וכמה נפחים וצורות המגובבות זו מעל ובין זו. כך נוצר מבנה מעניין שקושר בין שני רחובות וסוגר פינה מעגלית כמו בניין שעלול היה להיות (אם ממצמצים ומדמיינים חזק) כמו מבנה של פרנק גרי בתחילת דרכו. פנימה לא יכולנו להיכנס אך מצאנו את הקופות המקוריות. הבניין שימש למועדונים שונים ומשונים ועומד סגור.

קולנוע הדר הנטוש והסגור, חיפה, צילום: שרון רז

איזור הכניסה, קולנוע הדר, חיפה, צילום: שרון רז

הקופות המקוריות והורוד המזעזע שהגיע אחר כך. קולנוע הדר, חיפה, צילום: שרון רז

התחנה הבאה היתה קולנוע "ורד" / "מקסים" שדוד זכר שנמצא בתל עמל. אלמלא דוד לא אני הייתי יודע על בית הקולנוע הזה ולא אתם. דוד שליט זכר שכשהיה ילד הצליח לסחוב לכאן את אימו לסרט. זה סיפור מעניין על מבנה יוצא דופן. האיזור הוא שכונתי ואינו במרכז העיר או במרכז הכרמל. המבנה משמש כבר עשרות שנים כבית כנסת מוריה ושימש רק בתחילה ועד סוף שנות השישים כבית קולנוע. המבנה מרשים ומודרניסטי ובגלל שהיה סגור לא יכולנו להיכנס אליו. בחזית האחורית ראינו שריד למדרגות עץ שהובילו כנראה לחדר המקרין שלמעלה.

 

 

המבנה המודרניסטי/באוהאוסי/בינלאומי של הקולנוע בעבר שהפך לבית כנסת. קולנוע ורד/מקסים, חיפה, צילום: שרון רז

הקולנוע שהפך לבית כנסת, חיפה, צילום: שרון רז

היצפנו לשכונת נווה שאנן. כאן הגענו למרכז זיו אך לקולנוע "זיו" לא היה זכר בחזית לכיכר בגלל השילוט ופנימיותם של המסעדות והחנויות הממלאות אותו. איש ותיק הנחה אותנו כאן והראה לנו את צידו האחורי של הבניין שם אפשר לראות את המבנה ששימש פעם כבית קולנוע שכונתי זה, שנמצא כאילו בחצר המבנה, בין חלקיו.

רמז, בלתי אטרקטיבי בעליל, לקולנוע זיו, נווה שאנן, חיפה, צילום: שרון רז

עוד בנווה שאנן המנומנמת והנעימה חיפשנו והגענו לקולנוע "עממי" שעבר כמה גלגולים- הראשון והמקורי, השני כמחולק בשנות השמונים והשלישי כקולנוע סינמטקי קטן שקיבל זריקת חיים נדירה וחדשה, ולכן גם ממשיך להתקיים. הקולנוע היה סגור אך אפשר לראות את ותיקותו של המבנה (ואותנטיותו המוזנחת ברובה (וטוב שכך כי אני מעדיף לראות את זה כך מאשר צביעה חדשה וקיטשית או קוסמטיקה)) מבחוץ.

חזית קולנוע עממי, חיפה, צילום: שרון רז

פרט צדדי עליון, קולנוע עממי, חיפה, צילום: שרון רז

יציאה צדדית, קולנוע עממי, חיפה, צילום: שרון רז

כך סיימנו עם חיפה. עד כמה שידוע לי ולדוד שליט כיסינו אני וחברי חיים בעבר ואני ודוד עכשיו יחד את כל בתי הקולנוע והשרידים שלהם שנמצאים בעיר הזו. חוץ מבתי הקולנוע שכבר נהרסו לחלוטין אז אין למעשה בתי קולנוע נוספים בעיר (מלבד אלו שבקניונים ואינם מעניינים כי אינם ממש מבנים אלא רק חלק מ-פנים).

בשלב זה ובסוף מסעינו באותו יום של חודש יולי השנה נסענו לסיכול ממוקד של שלושה בתי קולנוע נטושים בקריות הסמוכות, ועל כך בפוסט הבא.

סשן הצילומים המלא נמצא באתר "אדריכלות נעלמת".

יש להיכנס ל"ארכיון האורבני", לבחור "חיפה" ואז לבחור בבחירה המישנית אחד אחד את בתי הקולנוע שאת צילומיהם אתם רוצים לראות.


110 Responses to “עוד בתי קולנוע נטושים בחיפה”


 1. אוגוסט 21, 2007 בשעה 2:27 pm

  כן, גם אני לא מהבלתי משוחדים, אבל הכתיבה והצילומים מדויקים ומלאי תבונה ומרגשים. מלנקק אליך, אחי למסע

 2. 3 דני בלוך
  אוגוסט 21, 2007 בשעה 2:57 pm

  אגב, למיטב ידיעתי אורה ואמפי היו שייכים למועצת פועלי חיפה בימים שחיפה היתה "אדומה".

 3. אוגוסט 21, 2007 בשעה 3:25 pm

  פוסט מעניין ומרגש, חלק מבתי הקולנוע האלה נמצאים במסלולי ההליכה היומיומיים שלי ואני כחיפאי חדש הרגשתי שחלק מהמבנים האלה נושאים איתם עבר מפואר, עכשיו אני יודע מה הם היו ( אפילו שלעיתים הבניינים לבד סיפרו את סיפורם ).
  שטיילתי ליד שרידי קולנוע אמפי משכו המדרגות את עיני וצילמתי אותם, לא היה לי מושג ששורת הכסאות היתה חלק מקולנוע.
  תודה על הרשימה.

 4. אוגוסט 21, 2007 בשעה 3:31 pm

  את חיפה אני אמנם לא מכיר כל כך טוב (למעט נסיעות שנתיות לדודה בכרמל וסרטי וולט דסני בקולנוע "אורלי" שבמרכז הכרמל, ויותר מאוחר, בזמן הפסטיבלים הראשונים גם ביקורים בקולנוע "שביט" ובסינמטק) אבל בתי קולנוע ישנים תמיד שבו את לבי ומאד חבל לי שהחוויה הזו כמעט ונעלמה לחלוטין. זו היתה חווית צפייה אחרת.

  עיר הילדות שלי היא פתח תקווה (אותה עזבתי בגיל מוקדם למדי) ועדיין זכורים לי בתי הקולנוע הישנים שלה (שלום, הדר, היכל, אורון, סטודיו, גן-אור) אבל למעט "היכל" העומד היום בשיממונו כל השאר כבר הרוסים ואין מה לצלם, וחבל.

  יש סיכוי שתעשו פרוייקט דומה גם בערים נוספות, לפני שהמבנים הללו נעלמים לחלוטין מהעולם?

 5. אוגוסט 21, 2007 בשעה 3:34 pm

  ביציע של קולנוע אמפי מעולה. בעלת ערך תיעודי ורגשי ברמה הקולקטיבית.

 6. 7 אמיר
  אוגוסט 21, 2007 בשעה 3:35 pm

  כרגיל, תמונות מקסימות ומרגשות של עולם הולך ונעלם. גם החומוס נראה אחלה למרות שטרם בדקתי אותו.

 7. אוגוסט 21, 2007 בשעה 3:46 pm

  זה צובט את הלב. התמונה של השורה האחרונה בקולנוע "אמפי" פשוט ברמה בינלאומית. זה שווה "טיים מגזין", התמונות של 2007…ועצוב
  כל כך עצוב

  ובכל זאת, פינה קטנטנה אחת של אופטימיות מצאתי פה: "צלחת של חומוס עם בשר שהיתה כמעט ברמה אלוהית". הו, אלוהים. חומוס. עם בשר. נטביע את יגוננו על ימי עלומינו האבודים, בניגוב נמרץ של חומוס חיפאי אלוהי

 8. אוגוסט 21, 2007 בשעה 4:09 pm

  תודה – יפהפה.
  אם התכוונת לעבור דרך כל בתי הקולנוע (הישנים ושאינם בקניונים) בכל זאת פספסת כמה על הכרמל:
  סינמה קפה מוריה בשדרות מוריה (עדיין פעיל נדמה לי)
  קולנוע שביט – לא זוכר את שפ הרחוב – סמטה צדדית שפונה משד מוריה באמצע הדרך מסינמה קפה מוריה למרכז הכרמל.
  ובשולי מרכז הכרמל הסינמטק כמובן.
  אביב

  • ספטמבר 6, 2011 בשעה 4:18 pm

   שם הרחוב- רח הספורט. הידעת שלפני שנקרא האולם "שביט" שמו היה "הוד"?….גם אולם זה עבר כמה שיפוצים וחשב לכזה המקרין סרטים איכותיים. הייתה שם בעית חניה רצינית אבל למי היתה אז מכונית. במעלה הרחוב עם חזית לשדרות מוריה, היה קים הפאב הראשון שנבנה על הכרמל: "פאב צ'רציל"…מישהו זוכר?

 9. אוגוסט 21, 2007 בשעה 4:09 pm

  תמונות מדהימות ומרגשות

  המלצה לפוסט הבא: סיור בשדרות רוטשילד וצילום כל הבניינים שנבנו טרם הקמת המדינה

 10. אוגוסט 21, 2007 בשעה 5:49 pm

  אוקיי, תודה לכולם על התגובות ועל המחמאות. נהניתי להעלות את הפוסט הזה כמו שנהניתי להיות שם עם דוד.
  דני בלוך- אכן חיפה האדומה- לא יודע לגבי אורה אבל אמפי כמו שכתבתי היה מאחורי הבניין ההסתדרותי הענק והכניסה אליו היתה מאותו בניין למטה. יש גם שילוט ישן מאותו בניין.
  רני- כנראה פספסת כמה פרטים עליי לפני כן (קרא פוסט ראשון או שני שלי ועליי) אבל אני יליד פ"ת וקשור אליה, ואני מצטער מאוד שלא יכולתי לצלם את שלום הדר ואורון שגם אני צפיתי בהם בסרטים. לא ידעתי על סטודיו וגן-אור- מה הם והיכן היו? סיקרנת אותי. ועוד אגב, נודע לי לאחרונה שבפ"ת היה ראינוע ישן ואפילו סבתא שלי ראתה בו סרטים.
  רני ואביב- זהו פוסט שבא אחרי כמה פוסטים של בתי קולנוע כאן ב"נטוש" אבל חשוב לדעת כי אני מצלם בתי קולנוע כבר שלוש וחצי שנים ורוב הצילומים, גם מהסשנים האחרונים, מופיעים במלואם ובפירוט באתר שלי הנקרא אדריכלות נעלמת ויש כאן קישור מצד ימין למעלה.ולכן גם אביב- את מוריה צילמתי וגם את קולנוע שביט המרשים. כנסו לאתר ותביטו.
  אמיר ובועז- מנת החומוס עם הבשר היתה נשגבת, במיוחד לאור הרעב שהיה אבל באמת חומוס הכי חיפאי ערבי אותנטי ומצויין שאפשר לדמיין.

 11. אוגוסט 21, 2007 בשעה 6:06 pm

  לגבי הצילום של שורת הכסאות האחרונה (על משקל הצגת הקולנוע האחרונה). הייתי צריך להתווכח ולהתחנן בפני שומר/קופאי החניון כדי שייתן לי ללכת על המדרגות ללא המעקה לצידי החניון. בהתחלה ניסיתי לבד ללא אישור ורשות ואז הוא ביקש שארד. הייתי צריך לשכנע אותו עד שהתרצה להסיר את אחריותו מכך שאם ואפול וכ"ו. בסופו של דבר הגעתי לקיר גבוה, קיר הבטון, מהצד שלו, ובאמת שאין שום דרך מלבד עם משאית ומנוף להגיע ממש לאיזור המוגבה הזה של השורה האחרונה. נאלצתי איכשהו לצלם עם מסך קטן בזוית ומבלי לראות בעינית. זה היה צילום קשה מאוד וכנגד כל הסיכויים. אבל היה שווה את זה. מה שכן, אם תסתכלו בפוסט המקביל של דוד שליט אז יצאה לו תמונה יותר טובה עם זום קטלני מרחוק על חלק מהשורה הזו. זהו.

 12. אוגוסט 21, 2007 בשעה 6:59 pm

  גם שאני צילמתי שם השומר התחיל לצעות לי שאלך משם, אבל בכל זאת צילמתי את הפרטים- בלי לדעת מה הם היו.

 13. 15 עידו
  אוגוסט 21, 2007 בשעה 8:06 pm

  בדרך שכחתם כמה קולנועים: "שביט" בכרמל,"ארמון" שהפך למרכז קניות, קולנוע "רון" מעל שוק תלפיות והיה עוד קולנוע אחד קטן מעל "רון" ברחוב התלול שיורד לשוק, מי הצדיק שיזכיר לי מה שמו?
  שם ראיתי בחופשת פסח אחת את הסרט "אוליבר טוויסט".
  הכתבה הזו מרגשת אותי מאד, וגם מעוררת מחשבה: מצאתם את הדימוי הויזואלי להיעלמות התרבות ותחושת הביחד מחיינו.

  • 16 תרצה וולף
   אוגוסט 1, 2011 בשעה 3:21 pm

   עידו בסמטה ברחוב היורד לשוק היה קולנוע "דומינו" הקולנוע של האערסים שהראה סירטי גודזילה
   וגם קולנוע "אורלי" במרכז הכרמל שהיום הפך לחנות די.וי.די. או משהו כזה

  • 17 דני קרן
   מרץ 17, 2012 בשעה 12:34 pm

   1קולנוע שפרינצק פיספסתם ברחוב אלנקווה בקרית שפרינצק
   2 קולנוע אמפי נהרס לדרישת העיריה כי היווה מבנה מסוכן לציבור
   אה..וגם קולנוע דומינו מעל הרחוב בו שכן קולנוע רון

 14. 19 עידו
  אוגוסט 21, 2007 בשעה 8:12 pm

  שהיה עוד בית קולנוע אחד, מתחת לקולנוע ארמון, איפה שהיום נמצא מועדון הרוק של שלומי מנגר.
  אלוהים, מה היה שמו? מי זוכר?
  אגב, הופתעתי לגלות שקולנוע מירון עדיין מקרין סרטי סקס בבקרים. זה מזכיר לי את הסרט הצרפתי ההוא על קולנוע הסקס האחרון בפריז. לשרון – הצלחת לראות מי הקהל שמגיע לסרטים האלה? זה מסקרן…

  • ספטמבר 6, 2011 בשעה 4:11 pm

   לקולנוע קראו קולנוע "חן" אבל האם ידעת שלפני שהפך לאולם קולנוע בשנות השישים הוא בכלל שמש כאולם ההתעמלות של אגודת מכבי חיפה,מגרש הכדורסל של אגודת מכבי חיפה היה שם מאחור,ועל משטח האספלט שלו כיכב איקסי בוכבינדר, האחד והיחיד. אפילו תנועת הנוער "מכבי הצעיר" קיימה שם את פעילותיה. בכל אופן קולנוע חן עבר כמה גלגולים עד שהפך למועדון הרוק של שלומי. והוא שמש אותי ואת חברי בהצגות הבוקר שלו כאשר היינו מבריזים מבית הספר. בערבים היו מקרינים שם דרמות ובבקרים, סרטי מעבונים, מצ'יסטה, הרקולס וכאלה. האולם עבר כמה שיפוצים ושררה בו תמיד אוירה ביתית.

  • 21 Shai Lasher (A.K.A.: ShaiLash, ShaiLasher)
   נובמבר 12, 2013 בשעה 9:33 pm

   חן, זה היה קולנוע חן :-)

 15. 22 ניר
  אוגוסט 21, 2007 בשעה 8:38 pm

  בין מרכז הכרמל לקולנוע מוריה, ברחוב הספורט לדעתי.

 16. 23 ניר
  אוגוסט 21, 2007 בשעה 8:42 pm

  שם ראיתי את סטיב אוסטין

 17. אוגוסט 21, 2007 בשעה 9:45 pm

  את "סטודיו" ו"גן אור" אני זוכר מילדותי המאד מוקדמת, והם נסגרו כשעוד הייתי ילד בכתה ד' או ה'.

  קולנוע "סטודיו" בפ"ת היה בקצה מגרש מכבי הישן, ובעצם (אם אני זוכר נכון,אל תתפוס אותי במילה) ונהג להקרין סרטים תורכיים והודיים לרוב, אם כי מדי פעם השתחל לשם גם סרט קאראטה או פעולה ומדי פעם גם איזשהו ג'רי לואיס בימי חופשת הקיץ.

  אני ביקרתי שם פעם אחת ויחידה, אבל הפעם הזו צרובה היטב בזכרוני משום שזה היה אחד הסרטים הראשונים שראיתי אי פעם, והוא מעולם לא אפיין את הקו הרפרטוארי של אותו בית קולנוע. הגיל שלי היה חמש או פחות, והסרט היה "צלילי המוסיקה". עד היום אני זוכר את הוילון הצהוב שכיסה את המסך נפתח כשגבעות הדשא המוריקות של אוסטריה מוקרנות עליו עם פתיחת הסרט.

  קולנוע "גן אור" היה ברחוב רוטשילד, במקום שבו ניצב כיום הסופרמרקט עם הבנין הגבוה שמעליו. זה היה קולנוע פתוח (כמו "אורון") אבל קטן במקצת. הוא פעל רק בימי הקיץ והציג בעיקר סרטי פעולה, עד כמה שזכור לי. מעולם לא ביקרתי בו אבל אני עדיין זוכר את הכרזות שהתנוססו שם כי עברתי שם יום יום בדרך לבית הספר סלומון ובחזרה.

  בנוגע לראינוע הישן שהיה בפ"ת: אין לי מושג. מעולם לא שמעתי עליו.

  כמו כן זכור לי שהיו גם שני בתי קולנוע ((שמעולם לא ביקרתי בהם) בשכונות: קולנוע "מאור" שהיה בשכונת עמישב, וקולנוע "שעריה" שהיה בשכונה בעלת אותו השם. אני יודע לעיהם כי אני זוכר את כרזות הפרסום שלהם מתנוססות בעיר כשהייתי ילד, אבל מעולם לא ביקרתי בהם או בשכונות שבהם הם ניצבו. אין לי מושג מה גורלם כיום ואם נשאר מהם איזשהו זכר.

 18. 25 גד שפר
  אוגוסט 22, 2007 בשעה 12:14 am

  קולנוע רון ברח החלוץ – המבנה עדיין קיים כולל ציור קיר על הקיר החיצוני
  קולנוע שביט נמצא ברח הספורט
  קולנוע חיפה היה בקרית אליעזר – לא בטוח אם המבנה עדיין קיים
  מאי ומאיון – המבנים כבר לא קיימים
  מקולנוע אוריון ברח הרצליח נשאר זכר רק בפאלפל ארמון ממול
  וקולנוע תמר ברח הפועל – המבנה עדיין קיים – מינוס הרצפה…

 19. אוגוסט 22, 2007 בשעה 12:16 am

  בסמטא בין הרצל להחלוץ, כלומר בין ארמון לבין מירון – "קרן אור", שהקרין סרטי איכות וגם את "מופע הקולנוע של רוקי" בחצות של שישי.
  אורלי במרכז הכרמל, ליד קונדיטוריה דה בר, וחנות
  הכובעים, ושביט ברחוב הספורט.

  אח של חברה שלי היה מקרין של סרטים פורנוגרפיים ב"מירון" וכך זכיתי לראות את ג'ון הולמס כשגילי היה בערך כמספר האינצ'ים שלו.

  והסינמטק האהוב? עדיין עומד? עדיין נראה כמו פעם, עם המבואה הצרה והמדרגות התלולות?

 20. אוגוסט 22, 2007 בשעה 12:17 am

  תודה גדולה על הריחות והקולות והמראות שהחיית בזכרוני.

 21. אוגוסט 22, 2007 בשעה 12:33 am

  קרן אור – לא בין ארמון לבין מירון אלא בין אורה לבין אמפי ברחוב קטן שמחבר בין הרצל להחלוץ. המצחיק הוא שגם כשהייתי ילדה הייתי תמיד מתבלבלת בין ארמון לבין אורה. לזה שברחוב הרצל היה הגג הנפתח, או שזה היה בהוא ברחוב הנביאים? אני זוכרת שמות רחובות טוב יותר משמות הקולנועים.
  וזה פרויקט נפלא, בליחה על ריבוי התגובות, פשוט התעוררו בי זכרונות. :)

 22. 29 אביגיל
  אוגוסט 22, 2007 בשעה 1:47 am

  קולנוע שביט שהייתה לו תקרה אקוסטית מקרטוני ביצים.
  חודשים ארוכים עברתי שם בדרך הביתה מעירוני ה' והזלתי ריר על מודעות
  La Boum
  שאני משום מה לא הורשתי ללכת אליו.

  קולנוע ארמון שהיה לו גג נפתח. בכל חופש גדול היינו הולכים הליכה משפחתית לראות את הג'יימס בונד החדש וקצת להציץ בכוכבים.

  וקולנוע אורלי, שיחד עם הסינמטק בטח יש לי ממנו אלפי זכרונות שקבורים מתחת לשתי לידות ושמה שאני זוכרת ממנו עכשיו הוא רק שהיה צמוד להיא שסרגה בגדי ים.

 23. 30 אביגיל
  אוגוסט 22, 2007 בשעה 1:57 am

  והנוסטלגיה הזאת רק מחדדת את הכעס והעצב שלי מכך שפאר, הקולנוע השכונתי שלי יהרס לטובת מגדל מגורים יוקרתי וקניון.
  מנוולים

 24. 31 יעקב. חיפאי לשעבר.
  אוגוסט 22, 2007 בשעה 7:07 am

  איפה היה קולנוע "חיפה" ? למיטב ידיעתי לא היה קולנוע כזה.
  ואייך שכחתם את קולנוע "תמר" ברחוב הפועל שעומד נטוש מאז השריפה שפרצה בו בשנות ה-70 ועצים גדלים בתוכו ?.

  • 32 צבי הרמן
   אפריל 7, 2012 בשעה 7:18 pm

   לדעתי קולנוע חיפה היה ברחוב אנילביץ בקרית אליהו

   • 33 Shai Lasher (A.K.A.: ShaiLash, ShaiLasher)
    נובמבר 12, 2013 בשעה 10:15 pm

    אנילביץ' 27 – מול בי"ס "מוריה" הממ"ד ומזרחית לביה"ס הממלכתי "שלוה" מעבר לגן ציבורי עם מגרש משחקים. בפעם האחרונה (לפני כ- 4 שנים) שראיתי את זה, הבניין שוטח ולא נותר ממנו דבר.
    באותה סביבה, לכיוון התחנה המרכזית הישנה (מתחת למה שהיום הוא בית החיל בחיפה), היה גם בית קולנוע שכבר כמה עשורים אין לו כל זכר ואולי מן הראוי היה שלפחות יאוזכר… קולנוע "כרמל גנים". רוב מה שהוקרן בו היה סרטים הודיים ותורכיים (לכן מעולם לא ביקרתי בו בילדותי), אבל היה כזה באותו איזור כללי…

 25. אוגוסט 22, 2007 בשעה 11:39 am

  אם אני אצליח, אני אשלח לך תמונה של קולנוע שביט. אם הוא עדיין קיים (פיסת נדל"ן לא זולה בכלל, לדעתי, שעומדת נטושה כבר שנים).

 26. אוגוסט 22, 2007 בשעה 11:56 am

  עם זאת אני לא מתגעגע לבתי הקולנוע בחדרה ובנתניה שבהם ראיתי סרטים רבים בילדותי. היה בהם משהו מייאש ואפל

 27. אוגוסט 22, 2007 בשעה 3:05 pm

  שוב תודות לכל המגיבים והמייעצים. שימו לב! – כל בתי הקולנוע בחיפה חוץ מאורלי צולמו ותועדו על ידי כולל רון, שביט, תמר וכ"ו. זה תועד מזמן ומופיע מזמן באתר אדריכלות נעלמת. מה שמופיע בפוסט זה הם רק חלק מבתי הקולנוע ורק חלק מהצילומים של כל אחד. מומלץ פשוט להיכנס לאתר אדריכלות נעלמת ושם לגלוש בנוסף לפה.

  עידו- זה שבמדרון סוקולוב נקרא דומינו/אורדן/מלודי ונמצא בצילומים.

  רני- תודה רבה על המידע לגבי פ"ת, לא היכרתי את בתי הקולנוע הללו ואברר. חבל מאוד שהרסו את בריכת מכבי ואת בריכת הפועל לטובת מבני מגורים רגילים, וחבל שלא צילמתי אותם, זה היה מזמן ההרס.

  יעקב- קולנוע חיפה היה קיים והיה ליד קקרית אליעזר למטה. דוד שליט עדיין ראה אותו עד לפני כמה שנים אך עכשיו הוא כבר לא קיים ונהרס לטובת בית אבות חדש.

  תודה

 28. 37 עידו
  אוגוסט 22, 2007 בשעה 4:09 pm

  ואני חושב שקולנוע דומינו אורדן מלודי – נקרא גם בערוב ימיו קולנוע קרן אור.-

 29. אוגוסט 22, 2007 בשעה 4:30 pm

  עד כמה שידוע לי. את "גן אור" עוד בתחילת שנות השבעים, ואת "סטודיו" במהלך שנות השבעים, כך שנראה לי שיהיה די קשה להשיג צילום שלהם.

  אגב, כדאי לצלם את קולנוע "פאר" בתל אביב כל עוד הוא פועל. הבנתי שבאוקטובר הוא יפסיק לפעול ויבנה במקומו בית מגורים. לפחות מבחוץ הוא נראה כמו שנראה כשנבנה במקור בנות השישים, אם כי האולם הענק שהיה בפנים חולק לחמישה קטנים יותר, וגם אלה – כאמור – יפסיקו לפעול בעוד כחודש חודשיים.

 30. 39 תמי מידן
  אוגוסט 22, 2007 בשעה 4:48 pm

  תודה לשרון ולדוד.
  בזכותכם ערכתי מסע נוסטלגי מרגש ברחובות חיפה, עיר הולדתי.
  בתור ירושלמית (כמעט) בהווה – גם פה יש כמה בתי קולנוע "ותיקים" שכדאי לצלם. אחד הוותיקים – אדיסון – כבר לא איתנו…
  שנה טובה

 31. אוגוסט 22, 2007 בשעה 8:24 pm

  רשימה חשובה. יצרתם צוות מנצח.

 32. אוגוסט 23, 2007 בשעה 9:13 am

  עידו- יש לי ידיעות מאנשים מזמן על "קרן אור" המסתורי. כנראה שזה אכן היה אחד מהשמות שנתנו לאותו קולנוע דמוניו/ אורדן/ מלודי באחד מגלגוליו. אין עוד מדרון שבין הרצל לחלוץ ונמצא ליד רון.

  רני- שאלתי את אימי לגבי גן אור שברוטשילד ואכן היה שם גם בית קפה מרהיב, גן וגם קולנוע. הקפה היה נקרא הציפור הכחולה. חבל שכל זה נמחק מזמן.
  לגבי פאר התל אביבי אכן הייתי שם שוב לאחרונה וצילמתי כמה צילומים ליתר ביטחון.

  תמי ויוסי תודה רבה. לצערי פספסתי כנראה את אדיסון בירושלים. באמת לצערי הרב אבל אני מבין שהרסו אותו לפני כמה שנים, לא? האם ידוע לך על קולנוע ארנון בירושלים ואם יש לו זכר?

  • 42 צבי הרמן
   אפריל 7, 2012 בשעה 7:23 pm

   לפני שקראו לקולנוע "דומינו" שמו היה "גל-אור" ולא גן-אור או קרן אור.
   הקולנוע היה ברחוב סוקולוב שיורד מהרצל להחלוץ/ילג (הצומת של רון) ומשם לשוק.

   אגב, מאיון היה מתחת למאי ותמיד התבדחנו שעוד מתחת יש קולנוע בשם מאיונז..

 33. 44 לילך-שירה גביש
  אוגוסט 23, 2007 בשעה 1:04 pm

  תודה על כתבה מצולמת מרגשת ויפיפיה – שיר הלל לעברה המפואר של חיפה הנכחדת, עירי האהובה שאני ורבים מחברי איננו יכולים לחיות בה

 34. אוגוסט 23, 2007 בשעה 4:03 pm

  קולנוע דומינו, על רחוב סוקולוב, מעל רון, פתח שעריו בסוף שנות ה-50'. מתישהו בסוף שנו תה-60', תחילת 70', הוא התחיל במסכת שינוי שמות. לא ממש עקבתי, אבל הנה הסבר לאחד השמות שלו. אורדן, שמהדהד את קולנוע דן , אכן המועדון התל-אביבי המפורסם, שהיה קודם לכן בית קולנוע, והבעלים המשותפים – אורגד ורדימון – גם של אורדן. חילופי שמות מעידים בדרך כלל על חילופי בעלים.
  רוב הבקשות של המגיבים כאן, שוב ושוב, מתייחסות לבתי קולנוע שלא כללנו בסיור משום שהם מתועדים באתר של שרון. כתבתי בפוסט שלי שזה היה מסע של מילוי חסרים.
  מישהו פה גם פקפק בקיומו של קולנוע חיפה. איי בג יור פארדן. היה ממוקם ברחוב מרדכי אנילביץ', לך דבר עם הירקן השכן.

 35. 46 ניצן
  אוגוסט 23, 2007 בשעה 4:14 pm

  וגם נזכרתי שב"עצמון" וב"חן" היו הצגות בוקר שתלמידי הריאלי בהדר בהיו בורחים מהלימודים למרתון מערבונים וסיגריות ראשונות

  ושב"ארמון" ראיתי בתחילת שנות השבעים גם את תאדורקיס וגם את "דם יזע ודמעות
  וכל האולם היה מפוצץ מהקופות עד היציע

  כך חולפת תהילת העולם

  • 47 צבי
   אפריל 7, 2012 בשעה 7:26 pm

   מי זוכר שקולנוע עצמון היה בעל שיפוע הפוך, כלומר החלק האחורי שלו היה נמוך יותר מהקדמי וכילד תמיד הסתירו לי.
   סיפרו שהקולנוע תוכנן בכיוון הנכון מלכתחילה, אבל בגלל אילוצים כלשהם נאלצו לבובב אותו ב-180 מעלות…

 36. 48 דני גורן
  אוגוסט 23, 2007 בשעה 6:28 pm

  למרות היותי חיפאי ותיק בעברי, על קיומו של קולנוע הדר לא ידעתי.
  אבל דלגת על קלונוע תמר ברחוב הפועל ליד בריכת הפועל שהיה המודרני ביותר בזמנו ונשרף יום אחד, ועל קולנוע רון שבתחילת רחוב החלוץ
  ומה אם בתי הקולנוע שעל הכרמל? אורלי שממש במרכז הכרמל ומוריה שנחבא ליד גן זכרון לנופלים במלחמת השחרור, ראה זה פלא, עדיין מתפקד!

  דני

 37. 49 דבורית
  אוגוסט 24, 2007 בשעה 8:07 pm

  מושלם
  הצעה לתחנה הבאה שלכם: פתח תקווה
  אמנם פחות עשירה, אבל בכ"ז

 38. 50 יוסי
  אוגוסט 24, 2007 בשעה 10:02 pm

  ואכן נכנסנתי לבקר ונהניתי לקרוא על המסע לחיפה. לא ידעתי שהיו שם כ"כ הרבה בתי קולנוע. זה יהיה מעניין לדעת האם היא מנצחת את ירושלים או תל אביב במספר בתי הקולנוע שפעלו בה בנקודת זמן זהה.

  היום, אחרי סיבוב באיזור נווה צדק בת"א מצאתי את עצמי פתאום מול קולנוע עדן. תמיד ידעתי שהיה בית קולנוע כזה אבל לא ידעתי איפה הוא.
  עדיין הוא עומד על תילו, חזק, גבוה ויפה, בתחילת רח' לילינבלום.
  ולא שכמותו – החצי אמפי שהיה בכניסה לחניון מכבי, זה שתמיד הייתי עומד ותוהה מה היה ממקום הליכתי ברח' טשרניחובסקי, כבר לא שם. חבל.

 39. אוגוסט 25, 2007 בשעה 2:28 am

  קולנוע "אורלי" שבימיו המוקדמים יותר היה קרוי קולנוע "אוריון". שם ראיתי, עוד בסוף ימיו כ"אוריון" את "במבי". מאוחר יותר כ"אורלי" ראיתי שם המון סרטים. זה היה קולנוע חביב ביותר.

 40. 52 איריס
  אוגוסט 27, 2007 בשעה 2:52 pm

  שרון כמה נפלא וחשוב מה שעשיתם
  מרוגשת מהצילומים ומזכרונות הילדות שלי
  באותם בתי קולנוע………

 41. 53 ניצן הוכנר
  ספטמבר 1, 2007 בשעה 6:59 pm

  הקולנוע הוא חן, איפה שהיום עומד הסיטי הול, המועדון הנורמלי היחיד בעיר ואחד המעטים בארץ…
  עם עצמון זה באמת הפסד. ראיתי בו לא מעט סרטים כילד והמבנה יפהפה והמימדים שלו גדולים מאוד. מה שכן, זה הפך לשלוחה החיפאית של תמנון האומן 17 וכל העבריינים של איזור הצפון היו באים להתחכך אחד עם השני וללכת קצת מכות או יותר מזה מדי פעם. הסיבה שהמקום סגור היתה שרשרת של תקריות אלימות, שהשיא שלהן היה יריות (קצת אחרי מקרה הגרזן…). אולי טוב שכך, כי לכל הפחות אחוז הערסים באיזור צנח דרמטית. אגב, בדיוק ממול ישנו בניין יפהפה עם מרפסת קטנטנה לרחוב ומשהו שנראה כמו גמלון, ישן נורא. לא שמתי לב אליו עד לפני כשנתיים, למרות שנסעתי שם אלפי פעמים.
  ואם תמונות מחיפה, יש כמה בתים מדהימים בדאון טאון, באיזור יפה נוף, כרמל צרפתי (איפה שההורים גרים) ובאיזור מוריה. חולה על זה.
  שרון, יופי של תמונות, חלק מהסיפורים זרים לי לחלוטין. הוספתי למועדפים..

 42. 54 מלכה
  ספטמבר 5, 2007 בשעה 6:00 pm

  קולנוע חיפה היה שייך לסבי מר משה לבקוביץ ז"ל ואכן לפני שנה ומחצה לערך הזדמנתי לאזור עם בנותיי. רציתי להראות להן את בית הקולנוע אולם להפתעתי במקום החלה בניית בית דירות. לא היה מה להראות, לא נשאר זכר למקום.

 43. ספטמבר 6, 2007 בשעה 7:44 am

  תודה רבה על התגובה, נחמד פתאום לראות תגובה של מישהו שהכיר מקרוב חיי בית קולנוע משפחתי. אשמח מאוד לצילומים מהעבר של קולנוע חיפה ולדעת עליו יותר. אפשר למייל שלי כאן או באתר אדריכלות נעלמת. אעריך את זה, תודה

 44. ספטמבר 6, 2007 בשעה 7:51 am

  לילך, דוד, ניצן, יוסי, רני, איריס, ניצן, דני- תודה על התגובות
  בתי הקולנוע שהזכרת דני כבר צולמו על ידי מזמן
  דבורית- תודה, גם פ"ת צולמה, אין כבר בתי קולנוע בה חוץ מהיכל הסגור, שלום, אורון והשאר נכחדו מזמן
  את שרידי קולנוע אורלי ברחוב המכבי בת"א לא הספקתי ואפשר לומר ששכחתי לצלם ועכשיו אני כבר לא יכול לעשות זאת לצערי

 45. אוקטובר 6, 2007 בשעה 9:08 pm

  קולנוע מירון היה בבעלות משפחתה של ד"ר מירה אדלסון,אישתו של האיש השלישי הכי עשיר בעולם-שלדון אידלסון

 46. אוקטובר 6, 2007 בשעה 9:11 pm

  אתם ודאי זוכרים את איש הכרטיסים האגדי של הקולנוע,מר ווסקובויניק..בתו אילנה הייתה חברת כיתה…האיש היה אגדה

 47. אוקטובר 18, 2007 בשעה 5:32 pm

  גיליתי בארכיון הבית קטע עיתון מעריב, 25 בינואר 1954, המבשר על פתיחת קולנוע פאר בחיפה, ה-16 במספר בעיר, 850 מושבים. וכך נכתב שם: "המיוחד בקולנוע הם הציורים החרוטים על קירות האולם והיציע לפי שיטת סקריפטי, עליהם עמלו האמן פרלי פלציג (מורה בסמינר הקיבוצים) ואחד מבעלי הקולנוע במשך למעלה משנה וחצי. הציורים בוצעו בעזרת חול-נגב צבעוני ואבקת בזלת וצבעם לבן, שחור, אדום וצהוב. נושאיהם: המלך דוד פורט על נבל, חתונה יהודית, נושא קולנועי, נושאי קרקס ואמנות שהיו נהוגים באיטליה לפני מאות בשנים".

 48. 60 דוד טוהר
  אוקטובר 20, 2007 בשעה 5:45 pm

  בתי קולנוע נוספים היו בעיר התחתית : קונוע עין דור , היום בבנוי מרכז וחניון, קולנוע גנים ( ללא גג) כיום בנין הסיטי סנטר. בשכונת שפרינצק אינני זוכר את שמו , היום קולג' ללימודים.

 49. 61 איציק
  מרץ 7, 2008 בשעה 12:56 pm

  האתר שצילמתם כקונוע מירון איננו מירון המקורי אלא קולנוע גל-אור לשעבר, ששכן מצידו הדרומי של קולנוע עצמון. זהו הקולנוע שפועל עדיין (פורנו) וקיבל את שמו מהבעלים לאחר סגירת מירון המקורי, שהיה במרתף של עצמון.

  מה עם קולנוע מוריה (שהפך לימים לסינימה קפה)?

 50. מרץ 8, 2008 בשעה 12:21 pm

  איציק תודה על תגובתך
  הנה כמה הערות
  בחיפה היה איתי מומחה הקולנוע והעיתונאי דוד שליט, כך שהוא סיפר לי על כך והראה לי בדיוק היכן היתה הכניסה המקורית של מירון המקורי וגם סיפר לי על השם גל אור, הכל ידוע, תודה, וזה רשום באתר אדריכלות נעלמת היכן שנמצא כל סשן הצצילום המלא וההערות המלאות
  לגבי מוריה גם הוא צולם על ידי מזמן אך בגלל שהוא שופץ ולא נראה מי יודע מה ויתרתי עליו בפוסט הזה, הוא מופיע באתר אדריכלות נעלמת
  באופן כללי מבנים שמשתפצים או משתמרים ומחליפים בהם אלמנטים כמו למשל הפרופילים המזעזעים מאלומיניום ששמו בצבע ברונזה בקולנוע מוריה, כבר לא "מגרים" אותי ויש לי לצערי פחות עניין בהם

 51. 63 עזרא
  אוגוסט 9, 2008 בשעה 11:26 am

  ניראה לי ששכחת את קולנוע רון מעלמ שוק תלפיות

 52. 64 גל
  אוגוסט 30, 2008 בשעה 5:55 pm

  עדיין עומד על תילו בשכונת הילדות המופלאה שלנו. כעת הוא נקרא כמדומני בת גל – הפך לאולם שמחות.
  איך זה שדילגתם?
  במכנסיים קצרים עם גומי בקצה צפיתי שם במטב הסרטים.
  ושכחתם גם את קולנוע תמר האגדי, קולנוע רון וקולנוע עצמון בהדר וקולנוע אורלי ומוריה
  בכרמל

 53. ספטמבר 1, 2008 בשעה 9:59 am

  גל שלום, תודה על תגובתך
  לא "שכחנו" כלום, את כולם (כל מה שהזכרת חוץ מאורלי שאין מה לצלם) צילמתי (אני, אין "אתם") פשוט לא הכל כאן, אלא באדריכלות נעלמת או גם בפוסטים אחרים

 54. 66 רינה דוידה
  ספטמבר 9, 2008 בשעה 11:22 am

  אתר מעניין, והקישורים נוחים מאד . יש לציין שיש עוד קולנוע שביט ז"ל ברחוב הספורט על הכרמל, פעל בשנות השמונים . ועכשו הורגים לנו את שאר בתי הקולנוע עם היס פלאנט

 55. 67 אבי
  אוקטובר 11, 2008 בשעה 4:35 pm

  נוסלגיה נוסלגיה נדמה לי ששכחתם את קולנוע רון בתחילת רחוב החלוץ ליד שוק תלפיות.

 56. 68 מירה
  אוקטובר 30, 2008 בשעה 12:14 pm

  אני רוצה לנצ אתר זה לצורך עזרה באיתור קרובים.מונה,הזכרת את משפחת ווסקובויניק, האם ידוע לך היכן אוכל לאתר את אילנה ווסקובויניק?? או מישהו אחר מהמשפחה?

 57. נובמבר 4, 2008 בשעה 11:12 am

  רינה- שביט צולם על ידי, תודה
  אבי- רון צולם על ידי, תודה
  ראו תשובתי מעליכם כאן
  מירה- בהצלחה- תנסי באינטרנט, ב-גוגל, ברדיו…

 58. 70 גל
  פברואר 11, 2009 בשעה 7:59 pm

  והיה גם קולנוע כרמל-גנים באיזור קניון הסיטי סנטר דהיום, שהיה שייך לשתי תאומות גמדות, ניצולות ניסויי המפלצת מנגלה

 59. 71 דב ברק
  מרץ 4, 2009 בשעה 9:43 pm

  כמי שנולד בחיפה לפני 60 שנה
  נהניתי לקרוא
  ונעצבתי לראות את מחוזות ילדותי בעליבותם
  יישר כוח

 60. 72 יעקוב כהן
  מאי 2, 2009 בשעה 5:28 pm

  כתבה מדהימה שמיסמסה לי דמעה כבדה,אני הייתי מוכר ארטיקים בכל בתי הקולנוע בחיפה,היום אני מבין שזכיתי להנות מתקופה שלא תחזור וחבל.
  פיספסתם את קולנוע"תמר" ברחוב הפועל ליד בריכת השחיה,וכן את קולנוע אוריון מול פלאפל אוריון
  ונכון לדעתי קולנוע "פאר"הוא היפה ביותר
  וקולנוע ארמון שהיה בעל גג ניפתח לרווחה לצורך איורור היה בעל 1800 מקומות ישיבה. בארמון תמיד
  הירווחתי הכי הרבה כסף,היום אני מבין שהחוויה
  שעברתי כמוכר ארטיקים היא זכות שמיים
  ולסיום,הלו ארטיק סנקור טילון,זעקת המכירה
  וזוהי גם זעקת הסגירה
  שבת שלום לכולם
  יעקוב הכהן

 61. 73 שקד (קפה)
  מאי 22, 2009 בשעה 12:00 pm

  שרון קבל ממני חיבוק מועך על העבודה הנפלאה שאתה עושה. פרוייקט בתי הקולנוע שלך הוא היסטויה תיעוד היסטורי ברמה של סינמה פרדיסו, לא פחות…בכל בתי הקולנוע שצילמת [כאדריכל, כאיש מקצוע…בחיים לא הייתי מסוגלת לנתח את החורבות בצורה שאתה הראית לי] ביקרתי כילדה וכנערה [חחח…אפילו באוריון הייתי פעם] וזאת נוסטלגיה כל כך קשה וכואבת.

  בקולנוע זיו שהיה מהמם בגודלו היה לדודה שלי מזנון. עבדתי שם במזנון כנערה. ראינו סרטים בלי כסף. את כולם היכרתי שם. טיפוסים אחד אחד. המקרין הצ'כי, הסדרן שקראו לו בשם ההזוי – סאצ'ה…כמובן הדודים שלי…איזו נוסטלגיה חריפה ומבכה.

  לקולנוע עממי אנחנו עדיין הולכים ואכן עשו לו קאמבק מדהים והוא נשאר קולנוע בוטיק שהולכים אליו עם נעליי בית.

  כל תרבות בתי הקולנוע, הבניינים שפעם היו מפוארים, גרנדיוזיים, מספקי האשליות והחיים ההוליוודיים התרסקו אל מותם. הבניינים היפהפיים, אמבטיות הבאוהאוס – הוכחדו קשות. נצבעו בצבעי בזוקה מבחילים. נורא…

  יש בחיפה כפי שאתה בוודאי יודע המוני חורבות, חלקי מבנים שחייבים לצלם אותם לפני בוא הדחפורים והיזמים.

  אתה עושה עבודת קודש של ממש. עם הצילומים והניתוחים האדריכליים שלך. תבורכנה ידייך!!!

  עירית

 62. מאי 22, 2009 בשעה 9:51 pm

  גל- תודה, אני יודע מדוד שליט על כרמל גנים
  דב ברק- תודה רבה
  יעקוב הכהן- תודה רבה, תגובה בהחלט מעניינת ולא שגרתית, הכל אגב צולם, גם תמר צולם, אוריון הוא רק מגרש חניה היום, וארמון בניין מסחרי
  עירית= תודה רבה על התגובה החמה
  היה כייף לקרוא כל מילה
  וכן, אני יודע שיש לי הרבה עוד מה לצלם בחיפה למרות כמה סשנים שעשיתי בעיר הצפונית כבר

 63. 75 הדב מהיער
  יוני 7, 2009 בשעה 8:53 am

  מזמין אותך לבקר בדיון על הנושא ב- קפה דה מרקר
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=348626
  יש שם לא מעט תמונות שצלמתי בכל מיני מקומות נטושים
  אבל הכתבה שלך מאד מעניינת והתמונות מזכירות נשכחות.

 64. 76 ניקי אקשטיין
  יוני 8, 2009 בשעה 4:01 pm

  מה עם קולנוע נוף בקרית שפרינצק?

 65. יוני 8, 2009 בשעה 9:50 pm

  תודה, הדב מהיער
  תודה ניקי, קולנוע זה צולם על ידי ונמצא באתרי אדריכלות נעלמת

 66. 78 מנדי
  יוני 9, 2009 בשעה 12:16 pm

  התמונה של קולנוע ורד החזיר אותי 40 שנה אחורה ויותר. בית הקולנוע של שכונת תל עמל שנהגנו ללכת לסרט מידי שבת, למערבונים ולסרטי היצקוק.
  אחרי שנהפך לבית כנסת עליתי שם לתורה למצוות.
  יופי של מצגת

 67. יוני 10, 2009 בשעה 9:22 am

  תודה מנדי
  המילה מצגת קצת משעשעת אותי… מצגות זה מה שהבן שלי מכין כשבא לו, כהרף עין
  אבל כן, סוג של מצגת…
  קולנוע מיוחד זה, ורד, וזה באמת תודות לזיכרונו ולחוויותיו של דוד שליט, לא הרבה זוכרים את בית קולנוע זה
  מדהים שראית שם סרטים, כילד, ואחר כך עשית שם בר מצווה
  לא חושב שיש עוד דוגמא כזו בעולם לקולנוע שהפך לבית כנסת…

 68. 81 אלי
  יוני 14, 2009 בשעה 12:30 am

  לצד המדרגות היורדות לקולנוע מירון היו מדרגות לקולנוע גל אור . שם אפשר היה לראות שלושה ./םחדסרטים בכרטיס אחד

 69. 82 יעקב , חיפאי בילדותו
  יוני 14, 2009 בשעה 5:00 pm

  קולנוע גל-אור שאליו ירדו מרחוב הרצליה, במדרגות שבתצלום.
  לעצמון היו צמודים שני בתי קולנוע: גל-אור ומירון.
  הכי גיזעיים בילדותינו היו "א.ג.ד.ח".: אוריון-גל אור-דומינו-חן.

 70. 83 מיכל הולנד
  יוני 14, 2009 בשעה 10:32 pm

  היה עוד קולנוע שהיה ידוע רק לילדי אחוזה של פעם וזה היה על הדשא של בית ההבראה בורוכוב שהיה שייך לקופ"ח כללית. היום יושב על השטח בית חולים כרמל.
  כל יום חמישי היו מקרינים סרט על הדשא וכל המבריאים ישבו על כסאות נוח. את הסרט הקרינו על בד של סדין ישן שהיו מותחים בין עמודים על הדשא.
  ילדי השכונה היו "מתפלחים" דרך הגדרות שסביב הדשא ותופסים את כסאות הנוח.
  בהפסקה שהיתה באמצע הסרט (בכדי להחליף גלגל) הינו -הילדים הולכים וברוב חוצפתינו מתכבדים מהבסקויטים שהיו מונחים בצד עבור המבריאים.
  הסוף לחגיגה היה שהמנהלים של בית ההבראה הזמינו משטרה. ופתאום באמצע הסרט הדליקו את האורות ותפסו את כולנו והזהירו אותנו שילשינו עלינו להורים שלנו.

 71. 84 שלמה גור
  יוני 17, 2009 בשעה 1:16 am

  כיליד ואדי סאליב שבילה במוצאי שבת בקולנוע הדר
  מאד מרגש

  שלמה גור

 72. יוני 17, 2009 בשעה 7:50 am

  תודה למגיבים
  אלי הוזכר שם בטקסט קולנוע גל אור, שהיה צמוד לארמון, תודה
  יעקב תודה
  מיכל תודה, לספור ולהחשיב כל מקום שפרשו בו סדין והקרינו סרטים אז לא נצא מזה לעולם… ונצטרך לספור גם בתי ספר ומתנ"סים וכ"ו ובכל זאת תודה והיה כייף לקרוא על זה
  שלמה משמח אותי שמרגש אותך, תודה

 73. 86 Jerry Steinberg
  יוני 24, 2009 בשעה 12:34 am

  What happened TO the following theathers: Carmel,Ganim.Ein Dor,CHen,

 74. יוני 24, 2009 בשעה 7:35 am

  שלושתם כמדומני הושמדו, ג'רי, ורק קולנוע חן עדיין עומד, סגור
  SORRY ABOUT IT

 75. 88 עפר יונגמן
  יוני 24, 2009 בשעה 8:21 am

  כל הכבוד על התחקיר הארכיאולוגי, היה מעניין להיזכר.
  אבל חסרים לפחות שלושה:
  שביט" – קרוב למרכז הכרמל"
  אורלי" – ממש במרכז הכרמל"
  מוריה "- ברחוב מוריה, שעדיין מתפקד, נדמה לי

  עפר

 76. יוני 24, 2009 בשעה 1:45 pm

  תודה עפר
  כפי שהסברתי שוב ושוב זה לא הפוסט היחיד וזה לא המקור היחיד לבתי הקולנוע בחיפה
  ללא קשר לצילומים הללו ולסשן הזה צילמתי בעוד הזדמנויות את כל בתי הקולנוע שכתבת עליהם, שביט, אורלי ומוריה, אם כי אורלי אין הרבה מה לראות ממנו וכנ"ל מוריה, עשו בו שיפוץ מכוער
  כל אלו נמצאים באתרי אדריכלות נעלמת, בארכיון האורבני, בעיר חיפה, אתה מוזמן לשם
  שוב תודה

 77. 90 roni mor
  יולי 12, 2009 בשעה 8:03 am

  שכחתם כמה מבתי הקולנוע.
  איפה קולנוע תמר ברחוב הפועל שנשרף?
  איפה קולנוע רון בסוף רחוב החלוץ שציורי הקיר שלו הם של עמנואל סלע ז"ל?
  כתבה צריכה להיות מושלמת אני חושבת.
  רוני

 78. יולי 12, 2009 בשעה 3:19 pm

  שוב אני צריך להסביר, כואב… תודה רוני אבל הכל צולם כפי שהסברתי בפוסט הזה ובתגובות, הכל צולם, גם רון וגם תמר, זה פשוט לא נמצא כאן אלא בפוסטים אחרים ובעיקר באתרי הראשי ששמו אדריכלות נעלמת
  אני מתחיל לשקול להוריד את הפוסט הזה, בגלל אי הבנות…

 79. 92 עמי בקסיס
  יולי 19, 2009 בשעה 8:59 am

  שלום לכולכם

  תחילה אני רוצה להודות לכולכם עזרתם לי מאוד

  קוראים לי עמי בקסיס ואני אדריכל. בשנה האחרונה עבדתי על פרויקט רעיוני שמתמקד בהחייאה עירונית לשכונת הדר הכרמל. הפרויקט שלי הוא אקדמיה לקולנוע ותיאטרון שימוקם באיזור קולנוע אורה, בנייני ההסתדרות שמאחריו וכן על רחבת קולנוע אמפי ז"ל.

  אם אתם מעוניינים לשמוע ואפילו לראות עוד אני אשמח

  אדריכל עמי בקסיס

 80. 93 דני ריבקין
  אוגוסט 1, 2009 בשעה 10:08 am

  ראשית תודה על הנוסטלגיה של בתי הקולנוע בחיפה
  שנית אם מדובר בדוד שליט שניגן פעם קלידים בלהקת כאוס ,אבקש שיצור קשר לאימייל שצרפתי
  דני

 81. 94 טוביה
  ספטמבר 8, 2009 בשעה 1:53 pm

  נפתח בשנת 1962 עם הסרט "החומה הסינית הגדולה" וזה לא היה סרט קארטה ואחר כך "שביל הפילים" עם אליזבט טיילור.
  בשנים הראשונות היה מפוצץ בהצגות יומיות ב-4 וגם ב7 וב 9 בערב.
  בשבתות היית צריך לחכות שעה בתור למצוא כרטיס.
  כשנכנסה הטלויזיה סר חינו עד שנסגר בשנת 71 או 72.
  וכמובן היו בו הצגות בימי שישי של כל המי
  ומי,אפילו פרנק סינטרה כמעט הופיע שם.
  היום קולנוע חיפה לא קיים ובמקומו הקימו בנין .מגורים
  חבל מאד אבל כל דבר טוב חולף מהעולם.

 82. ספטמבר 8, 2009 בשעה 6:34 pm

  עמי תודה ובהצלחה
  דני תודה, לא חושב
  טוביה תודה, ידענו על קולנוע חיפה, דוד שליט ידע, והתאכזבנו לגלות שאכן עומד שם בניין חדש, חבל מאוד שפספסנו אותו בזמנו

 83. 96 חיים
  נובמבר 15, 2009 בשעה 12:46 pm

  עיר ללא בתי קולנוע משולה לבית כנסת בלי ספר תורה.
  בינתיים רק עממי עדיין פועל בנווה שאנן בעיר שהיו בה פעם 23 בתי קולנוע בו זמנית.

 84. 97 מאיר כהן
  דצמבר 13, 2009 בשעה 1:18 am

  שכחתם את קולנוע "כרמל גנים" שהיה ממוקם מול אגד הישן של חיפה.

 85. דצמבר 13, 2009 בשעה 9:38 am

  חיים תודה, אתה צודק לגמרי, זה מאוד עצוב, עיר עם שפע כזה של בתי קולנוע נשארת כמעט ללא בית קולנוע פעיל אחד
  מאיר לא שכחנו ולא שכחתי, בתי קולנוע כרמל וגנים אינם קיימים יותר לצערינו מזמן

 86. מרץ 14, 2010 בשעה 11:03 am

  מאד מעניין מה שיצא ממנו. עשו לי שם סיור מקיף וציורי הקיר שמעטרים את כל החזית פנים המערבית הם בהחלט אטרקציה. אבל למה אתה אומר שהם משוחזרים? לפי מה שהבנתי איש לא נגע בהם והם פשוט נותרו במצב מעולה הודות לעובדה שהם מצויים בחלל סגור וחשוך. רק עכשיו ראיתי שהעלית את הרשימה הזו, אז נראה לי שכבר לא אעלה את הרשימה שהתכוננתי להעלות בעצמי על הביקור במקום.

 87. מרץ 14, 2010 בשעה 12:11 pm

  היי מיכאל, באמת מצאו שם שימוש מעניין, כל העיצוב שם בפנים, החדש, לא לטעמי כמובן, אבל מה שחשוב זו המהות, עבודה לאנשים מוגבלים, כל הכבוד, מסגרת חשובה
  גם לי ולדוד שליט עשו אז סיור די מקיף, לא זוכר לגבי המשוחזרים, אלו הציורים המקוריים, אולי חשבנו או אמרו לנו שפשוט חיזקו אותם, אבל אני לא זוכר האמת, בכל מקרה זה נהדר שיש אותם ושהם שמורים כך, תודה

 88. ספטמבר 6, 2011 בשעה 4:34 pm

  עוד אולם חביב שמשום מה נשכח שמו כאן (תקנו אותי) היה כמובן אולם "תכלת" אשר בבת גלים. כמו כן אולם הקולנוע הקטן ביותר שהיה אי פעם בחיפה היה כמובן אולם "מאיון" ששכן מאחורי קולנוע "מאי", שהיה עצום במידותיו (אני זוכר את הבדיחה שספרו אז על איזה מדריך תיירים שהראה לאורחיו את קולנוע מאי ואמר להם:"מאחורי "מאי" עומד "מאיון""…אז אחד מהתירים אמר : ובטח מאחורי "מאיון" עומד "מיונז"").

 89. ספטמבר 6, 2011 בשעה 4:41 pm

  ארנון אופיר- תודה על שלושת תגובותיך, הם שובצו כאן מהמערכת משום מה לא בסדר הנכון. לגבי תכלת בבת גלים ולגבי מאי מאיון ידוע, כן, תכלת גם צולם, מה שהיה תכלת, תודה על הסיפורים, הפרטים והאנדקדוטות. אגב גם מתחם מכבי הצמוד לחן צולם.

 90. ספטמבר 6, 2011 בשעה 4:46 pm

  עוד הערה קטנה: בתצלום החזית של "השריד של קולנוע אמפי", למעשה צלמתם את היציאה מהאולם לכוון רח' החלוץ. הכניסה עצמה : עמדות הקופאים והרחבה המקורה וכל ארונות התצלומים היו ממוקמים מחוץ לצדו הימני של הצלום החל מהיכן שרואים את הדלת המסורגת- שם היו מדרגות הכניסה…גם קולנוע אמפי היה עצום מידות….
  ד"א גם בבית רוטשילד העתיק היה אמפיתיאטרון פתוח שאחורי הקלעים שלו פנו לרח' מחניים. בד"כ הוצגו בו הצגות (אני זוכר שראיתי שם את החיל האמיץ שוויק עם מאיר מרגלית ז"ל)…אבל אני זוכר שהיו מציגים שם גם סרטים בערבי הקיץ.

 91. ספטמבר 6, 2011 בשעה 4:59 pm

  אה…והנה חידה:
  מי זוכר לאיזה אולם קולנוע היה שפוע הפוך?…כן כן היית צריך לעלות ע"מ להגיע לבמה ולמסך

  התשובה במהופך: קולנוע "נומצע"

 92. 105 uzi shimony
  פברואר 29, 2012 בשעה 2:57 pm

  שכחתם את בית הקולנוע הקייצי הפתוח לרקיע ,בת-גלים, בשכונת בת-גלים .כילדים בשנות ביהס התיכון נהגנו לטפס על העצים שמסביב לראות סרטים מבלי לשלם כל עוד לא הורדנו מהם ע"י השכנים או הסדרנים.יזכרו במיוחד הסרטים החצי אירוטיים שהוצגו -לנוער לא ניתן היה לרכוש כרטיסים ולהכנס…

  עוזי שמעוני

 93. מרץ 1, 2012 בשעה 7:27 am

  תודה רבה (מאוחרת) לארנון אופיר.

  תודה לעוזי שמעוני. עוזי- לא שכחנו כלום, אין כאן אתם אלא רק אני… ולא שכחתי, הפוסט הזה כפי שכבר נכתב כמה פעמים אינו פוסט הסיכום על כל מה שצולם על ידי מבחינת בתי קולנוע בחיפה אלא עוד לבנה בחומה, כל הדברים צולמו ותועדו על ידי בהזדמנויות שונות. גם קולנוע תכלת בבת גלים שכנראה היו לו שני גלגולים לפני הפיכתו לאולם אירועים.

  הנה הצילום:
  http://www.disappearing-architecture.co.il/archive_inner.asp?type_id=6&area_id=50&sub_area_id=132&index=18

  וכאן אתה יכול למצוא לינקים לעוד צילומים:
  http://israel-cinemas.blogspot.com/2009/12/blog-post.html

  תודה,
  שרון רז

 94. יוני 13, 2013 בשעה 4:36 pm

  כתבה נפלאה מזכירה נשכחות. חיפה של פעם.

 95. 108 בת
  מאי 23, 2015 בשעה 3:01 pm

  קולנוע עממי בנוה שאנן, סינימה קפה,היחיד שנשאר בחיפה מימים ימימה, מתפקד משופץ ומטופח בפנים, מקרין סרטי איכות, באים לראות בו סרטים הרצאות אירועם תושבים מחיפה והסביבה, הבעלים זוג נחמד, מומלץ


כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s


הזן את כתובת הדוא"ל שלך כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות בדוא"ל.

הצטרפו אל 1,161 שכבר עוקבים אחריו

אוגוסט 2007
א ב ג ד ה ו ש
« יולי   ספטמבר »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

ארכיון


הרשמה

קבל כל פוסט חדש ישירות לתיבת הדואר הנכנס.

הצטרפו אל 1,161 שכבר עוקבים אחריו

%d בלוגרים אהבו את זה: