באי הבריטי נותנים כבוד למורשת ארכיטקטונית

שלחו לי מייל. כנראה מ- גלזגו סקול אוף ארט שבו למדתי, או ממישהו מטעם, לא לגמרי ברור. אני מקבל מיילים ומקבל הזמנות ומכתבים מהם בדואר בגלל שאני בוגר של הפקולטה לארכיטקטורה שם (נקראת מקינטוש סקול אוף ארקיטקצ'ר). זה מוסד מכובד השייך לאוניברסיטת גלזגו ששומר על קשר קבוע עם כל בוגריו ומעדכן אותם, איפה שהם לא נמצאים ברחבי העולם. הפעם שלחו לי לינק ובקשה להצביע, לשים פתק וירטואלי עבור בניין.

ב-אי הבריטי יודעים כבוד מהו. כבוד לבוגרים, כבוד למוסדות, כבוד למורשת, כבוד לאדריכלות, כבוד לעבר, כבוד לעתיד, כבוד לאמנות, כבוד לתרבות, כבוד לאזרחים. כבוד גם מתבטא בהשקעה, באיכפתיות, במנגנונים מסודרים, בהשקעת כספים ויצירת מיזמים תרבותיים שונים.

בדרך כלל שולחים לי הזמנות למשל לתערוכות הבוגרים של סופי השנה, תערוכות מדהימות, אגב, גם בארץ יש כאלו, אבל שם? מה אומר ומה אדבר, הידועים שבארכיטקטים, הידועים שבמעצבים והידועים שבעולם האמנות באים לקנות, לרכוש, לצוד, לרחרח, לשבח ולקחת באמתחתם כשרונות חדשים.

אבל הפעם זה משהו באמת מרהיב ומעורר קינאה:

The Royal Commission on the Ancient and Historical Monuments of Scotland are running a project called Treasured Places and asking the public to vote for their treasured place from 100 across Scotland

בתרגום קלוקל ומהיר– הועדה המלכותית (!) לאתרים היסטוריים ועתיקים של סקוטלנד עורכת פרוייקט שנקרא מקומות, איך נתרגם, חשובים, יקרים ללב, ומבקשים מהציבור להצביע מתוך 100 כאלו ברחבי סקוטלנד.

בניין ה-גלזגו סקול אוף ארט שתוכנן על ידי צ'רלס רני מקינטוש נמצא כמובן ברשימת המאה המקומות החשובים הללו, והצילום שנבחר לייצג אותו הוא דווקא פרט של, נדמה לי, חלק עליון של גדר היקפית, אחד מתוך הרבה פרטים מרהיבים של הבניין המיוחד והמרהיב הזה, וברקע שלו חלק מהעיר הנפרשת, ולא חזית הבניין המרהיבה והידועה. הסקוטים כולם אגב מכירים את החזית ואת הבניין ומשמעותו בהיסטוריה שלהם.

כל גולש יכול היה להצביע עד היום, אני כבר הצבעתי, וזה נחמד שיש אפשרות להצביע לייצוג ארכיטקטוני נבחר של סקוטלנד הקרה, הרגועה והמלבבת, היישר ומיידית מאיזור חם, לח, יבש, דביק, דינמי, אלים, ומתנפץ כמו ישראל שבמזרח התיכון.

ובכן, מה יש שם באתר הזה וברשימת המאה הזו (ושימו לב למידע מימין לכל צילום או איור):

ישנם איורים מרהיבים כמו זה, פרזנטציות אדריכליות ישנות ומדהימות כמו זו (זה שרטוט ולא צילום), זו וגם זו של בית קולנוע משנות השלושים, שרטוטים כמו זה (בניית מגדלור), חתכים, חזיתות, תכניות, שרטוטי תיעוד לצרכי שימור, ציורים והדפסים כמו זה, צילומים ישנים (גם מהמאה ה-19) וצילומים חדשים של אתרים כמו הדבר הזה, ישנים מאוד כמו זה וכמו זה, מודרניים (מלשון מודרניזם מוקדם ומאוחר) כמו הצילום הזה וכמו מבנים תעשייתיים של מגורים בצילום זה, דקדנס תעשייתי כזה, סביבה תעשייתית כמו נהר הקלייד בשנות החמישים על כל תעשיית בניית האוניות שהיתה לצדדיו, עיירות דייג, בתי מלאכה, בתי חרושת כמו זה, מפעלים, טירות, אחוזות, בתי מגורים, פנים, פרטים, גנים ירוקים כמו זה, כנסיות, קתדרלות, מוניומנטים, אבנים ואתרי מעגלי אבנים, חנויות ותיקות, מוזיאונים, קברים, מייזמים הנדסיים כמו זה, איצטדיונים כמו זה של סלטיק הקתולית בגלזגו, גשרים כמו היפהפה הזה ב-דאנדי וגם זה שבדרך לאדינבורו, אתרי חפירות כמו זה, מבנים רומיים קדומים כמו זה וכמו זה, מבצרים כמו זה וכמו זה, יישובים קדומים כמו המדהים הזה וגם זה, אלמנטים עתיקים מרהיבים כמו זה, פרוייקטים עכשוויים כמו זה, בניינים מיתולוגיים ומה לא- והכל רק מסקוטלנד.

אהה… כן, והאחרון אצלהם וגם אצלי הוא הצילום הזה שגורם לי כמעט לעילפון חושים.

כל אלו הינם מורשת ארכיטקטונית, חברתית, תרבותית, אמנותית והיסטורית. היופי גם הוא במגוון שנכנס להגדרה הזו והכבוד וההערכה שנותנים למורשת הבנוייה. מקסים ומרגש. ואגב, גם האנגלים השקיעו לאחרונה מליוני פאונדים רבים בפרוייקט משלהם להנצחת המורשת התרבותית ובכלל זה גם האדריכלית. תום שגב כתב על כך כאן למטה.

אני ממליץ מאוד להיכנס לאתר הזה ולהתבונן בכל מאה הצילומים אחד אחרי השני, לא תצטערו לרגע.

מסתבר שמהיום בצהריים כבר אי אפשר להצביע.

תוצאות של ה-10 הסופיים מתוך המאה יהיו בעוד יומיים.

הזוכה במקום הראשון ייוודע ב-11 לדצמבר. וזה לא כל כך חשוב מי יזכה, לא? כולם נהדרים!

וצ'ופר נוסף לסיום:

הנה דיסק חדש שיצא בסקוטלנד, בחברת תקליטים עצמאית מצויינת בשם קמיקל אנדרגראונד שהקימו בזמנו חברי להקת הדלגאדוס המצויינת מגלזגו, הדיסק נקרא ballads of the book ומכיל שיתופי פעולה של מוזיקאים סקוטים שונים עם משוררים וכותבים כדי ליצור חיבור בין שירה ופופ לסוג של פולק אלטרנטיבי חדש. המוזיקאים הצעירים הם בין השאר אמה פולוק מהדלגאדוס, איידן מופאט מ-אראב סטראפ, נורמן בלייק מ-טינאייג' פאנקלאב, מלקולם מידלטון, אלסדייר רוברטס, ג'יימס יורקסטון, הלהקות טראש קאן סינאטרס, סונס אנד דוטרס, איידלוויילד, ואפילו זמרת הפולק ההזוי הוותיקה והנהדרת ושתי באניאן. גם העטיפה יפה.

מודעות פרסומת