סשן זה צולם על ידי באוגוסט 2007 , לפני שנתיים.

רק בשבוע שעבר (יולי 2009) הגעתי אליו וטיפלתי בו.

הצילומים הוכנסו לאתר "אדריכלות נעלמת" ואחר כך חלק מהם גם לכאן.

מי שרוצה יכול ללחוץ פליי על השיר בשביל ליווי מוזיקלי לצילומים ולטקסטים

גני תקווה:

IMG_4589

זה לא בית קולנוע. אבל כאן היה בית קולנוע.

כאן היה בית קולנוע "רחל" שהיה קרוב לרחוב הראשי של גני תקווה, זה שמוביל לכיוון גת רימון. היה לי לפחות חלום אחד על בית הקולנוע שהיה כאן, בשנתיים האחרונות. הייתי רואה אותו כילד וכנער הרבה, מכיוון הכביש, אף פעם לא ממש מקרוב. לא צפיתי שם אף פעם בסרט. הזיכרון שלי עמום ועצוב. אני זוכר גוש אפור נטוש. משהו חזק כנראה. אין לי דרך לראות אותו שוב. אין לי דרך לצלם אותו. הוא איננו. צער רב. בועז כהן זכר כי קראו לו קולנוע "רחל". בועז היה חם על מנת שווארמה חמה בקיראון, אז לשם הלכנו אחר כך, לפני שהמשכתי בדרכי.

אור יהודה: קולנוע גולן:

IMG_4595

זהו קולנוע "גולן" באור יהודה. הקולנוע הישן והנטוש.

מישהו החליט (בטח איזה ראש עיר או סגנו) לצבוע כאן בלבן ותכלת-טורקיז. יפה. שיהיה נקי ומאיר פנים. כי לא יפה לראות קיר בצבע טבעי ופתחי חלודה. אז טייחו, השפריצו וצבעו, שיהיה נקי, שלא יראו את סימני העבר שכולם כל כך לא מסוגלים להתמודד איתו. מדחיקים. העיקר לכסות, לכסות ולטאטא מתחת לשטיח, עד שיעיפו קיבינימאט את הבניין הישן הזה שתקוע לנו שנים מול העיניים. את כל השנים שנהנו כאן מסרטים לא רוצים לזכור. מנהיגים לא ראויים. מנהיגים מקומיים עוד יותר לא ראויים. עם שבחלקו אינו ראוי. לכלום.

IMG_4598

זהו מבט מהכניסה אל הלובי.

IMG_4600

קופה בטורקיז חדיש וטיח מסוייד.

IMG_4604

כבר מזמן אין חוק ואין מוסר, אין מסגרת ואין נימוס, אין אלוהים. ערבוביית אנרכיה גועלית.

IMG_4606

מעניין מה דור העתיד יודע על מקום העבר הזה, הבניין המסוייד הזה, שמסתיר ריקבון פנימי ועבר של עוצמה ושירות, של הנאה ותרבות, של אמנות וציבור, של בילוי וחברה. לא רוצה לחשוב אפילו.

IMG_4608

המזנון מבפנים. מימין הלובי. אין לקוחות ואין ביקוש. היה תנור. היו משקאות. היה מוכר. היה.

IMG_4616

רציתם? קיבלתם.

זה אולם בית הקולנוע. אין כבר כסאות, אין גג, רק קונסטרוקציית ברזל חלודה, אין אנשים, אין סרטים ואין הצגות. יש עץ או שיח גדול שגדל במרכז בגלל המים מהגשם והאור מהשמש, יש קירות, יש חלל. מת מהלך.

IMG_4621

זה הזיכרון המוחשי. הכסאות אינם אבל בסיסי הברזל הישנים עומדים איכשהו עדיין.

IMG_4626

ב מ ה

IMG_4630

IMG_4632

IMG_4634

IMG_4637

אני אוהב את הצילום הזה במיוחד. מבט מהאולם לכיוון הלובי. לא יודע איך הצלחתי להוציא משהו כזה בחום הזה של אוגוסט 2007. חם מאוד בגוף, אבל חם וכואב מאוד בלב ובראש. עוצמת התסכול גבוהה, אולי גם ההנאה, סוג של מזוכיזם, והעצב מבעבע.

IMG_4643

ברוס לי הגיבור בPקינג (או ברוס לי Fאקינג גיבור)

IMG_4644

IMG_4649

איזה שלט מכוער. תראו עם מה אנחנו מתעסקים כאן. דיכאון. ושימו לב למשפט הלפני-אחרון. אין מוצא, אין תקווה. אין עם מי לדבר. אין אפילו על מה לחלום. אולי זה כבר בכלל לא קיים יותר. התמונות הללו מ-2007.

IMG_4653

IMG_4654

נראה כמו נישה לארון הקודש. תעתוע קייצי. אניגמה פרברית. אור וצל אמוני.

IMG_4655

IMG_4601

98 אחוזים שזה היה ביתן פלאפל או קיוסק ישן או גלידריה עתיקה ששירת נאמנה את באי ויוצאי בית הקולנוע, וכשגווע ומת בית הקולנוע, גווע ומת בעצמו.

IMG_4659

יהוד:

IMG_4674

משופץ, מצוחצח, נכון. היה כאן פעם אולם קולנוע ישן שאחר כך שופץ לבלי היכר כנראה.

IMG_4678

IMG_4681

ההסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל, מועצת פועלי יהוד, היכל התרבות. תוספות והתחכמויות צורניות שאופייניות לשנות השמונים והתשעים. פעם בודאי זה לא היה נראה כך. וחייב להודות, יש נתקלתי בדברים גרועים הרבה יותר.

IMG_4684

סעדיה? "מופת" היה שמו של בית הקולנוע. ייתכן שהיה לו שם קודם עוד יותר.

IMG_4686

IMG_4691

IMG_4692

שערייה: קולנוע שערייה:

IMG_4700

שריד בודד מחדר המקרין שכיום הוא חדר מנהל כלשהו.

IMG_4702

המדרגות העולות אל חדר המקרין.

IMG_4705

כל הקופות דומות אבל איכשהו אף אחת לא נראית בדיוק אותו הדבר.

IMG_4707

כאן היתה המרפסת ופנימה יותר המזנון. אפשר רק לדמיין איזה אקשן היה כאן פעם, עם עשרות ומאות אנשים עומדים, יושבים, קונים, מפטפטים, נרגשים לפני או אחרי הסרט, אלו היו חיי הבילוי כאן, בשכונה פרברית מאוד זו. מה כבר היה לעשות בערב? היה קולנוע! בתחילת שנות השמונים הוא כבר נסגר. מנחם בגין וארידור הביאו את הוידאו והטלוויזיה בזול להמונים, אלו נטשו את בתי הקולנוע, ומה שיצא זה שלא היה יותר להיכן ללכת, אז נשארו בבית מול המקלט. תמו חיי החברה ועידן בתי הקולנוע.

IMG_4711

מהפעמים הבודדות שיצא לי לראות ביתן כרטיסים, קופה, מבפנים, ואפילו להרים ולהוריד את לוח העץ.

IMG_4713

החזית המזרחית של האולם עצמו, שכיום משמש לאיחסון ולמלאכה. ולא נודע כי בא אל קירבו.

IMG_4722

פינה שקטה, שכונה שקטה, פרבר שקט. פעם התגודדו כאן. היום זה כלום. שום דבר שקשור לחברה, לתרבות, לאירועים, לסרטים, למפגשים בין אנשים וחוויות. כלום.

כל הצילומים צולמו בסשן קייצי הביל בקיץ 2007, על ידי, שרון רז.

כל הצילומים הוקטנו כמה פעמים באיכותם ובגודלם עקב אילוצי האתרים.

הסשן המלא של קולנוע גולן באור יהודה – חוץ , פנים , שונות . הסשן המלא של קולנוע מופת לשעבר ביהוד נמצא כאן . הסשן המלא של קולנוע שערייה – חוץ , פנים .

יש לי עוד סשנים מהשנתיים האחרונות שבהם צילמתי בתי קולנוע, הם אצלי במחשב, ואין לי מספיק זמן או ממון שיצור את הזמן הדרוש הזה, להגיע אליהם מהר. זהו זה. לאט לאט. מאוד לאט. זה מה יש.