מתוך אתר ויקיפדיה:
"בית החולים "אסותא" נוסד בשנת 1934 על ידי קבוצת רופאים שעלו לארץ ישראל מגרמניה בעליה החמישית. אלה ביקשו להקים בית חולים שאינו מהווה חלק מהמערכות הבריאותיות המרכזיות של ההסתדרות הציונית הדסה וקופת חולים כללית שפעלו אותה עת ביישוב היהודי בארץ ישראל. בית החולים נוסד כחברת מניות פרטית, שמניותיה נמכרו לרופאים בלבד. השם "אסותא" (בריאות בארמית) ניתן למוסד על ידי המשוררים שאול טשרניחובסקי, שהיה רופא במקצועו, ויעקב כהן.
בית החולים נבנה על אדמות בשטח של שמונה דונם (לימים: רחוב ז'בוטינסקי בתל אביב), שנרכשו על ידי החברה מהכפר הערבי סומייל, ששכן אז מצפון מזרח לתל אביב. כאשר הושלמה בנייתו של בית החולים הוא היה המודרני שבמזרח התיכון.
את בית החולים תכנן האדריכל יוסף נויפלד בסגנון הבינלאומי ומתחם בית החולים כולו היה דוגמה מוצלחת למבנה ציבור גדול של תל אביב הלבנה של שנות ה-30. הבניין עבר מאוחר יותר שיפוצים הכוללים שינויים ותוספות על ידי האדריכלים אוטו שילר וישראל דיקר."

*

מתוך אתר "מאמרים", מאמר "לבריאות. בית חולים אסותא, תל אביב" מאת אדריכל ד"ר עמי רן עורך ראשי "אדריכלות ישראלית":
"בית חולים אסותא התקשר מאז ומתמיד עם רפואה פרטית, והרבה כסף. מעין גירסה קפיטליסטית המתנשאת גבוה מעל מדיניות הרפואה הציבורית. היוזמה להקמת בית החולים – הראשון מבין שבעה הקיימים כיום בארץ – הייתה של מספר רופאים שעלו מגרמניה בתחילת שנות השלושים, כחלק מהעלייה ה"יקית" המלומדת שכבשה עד מהרה את מקומה כאליטה חברתית, וחלשה בהמשך גם על תחומי כלכלה חשובים.
המבנה החדיש שתוכנן בשנת 1934 על ידי אדריכל יוסף נויפלד, שכן בשלווה ברחוב ז'בוטינסקי בתל אביב, והיה מטבע הדברים מבנה באוהאוס אלגנטי אך צנוע בהופעתו. כל 72 חדריו פנו אל הים, והחצר שמוקמה מאחור העניקה למתחם צביון של בית מרגוע בסגנון אירופאי.
בשל מתקניו החדישים, בית הספר לאחיות שהוקם לידו בהמשך, ותנאי העסקה מועדפים – בית החולים היוקרתי משך אליו את מיטב הרופאים והאחיות, ובמקביל גם את עשירי הארץ ופקידי המימשל הבריטי."

*

מתוך נדל"ן דה מארקר:
"מתחם בית החולים אסותא ממוקם בין הרחובות ז'בוטינסקי, יהושע בן-נון, וורמיזה וקורדובה. גודלו של המגרש הינו כ-8.5 דונם, והוא כולל 3 מבנים לשימור לא מחמיר, על פי תוכנית השימור המאושרת של תל אביב-יפו, תא/ 2650ב'."

*

כל הצילומים צולמו כרגיל על ידי, שרון רז. הם צולמו באמצע מרץ שנת 2010 והוקטנו בגודלם.

*

הבניין שימש לחולים. בית חולים. הבנין ננטש ונעזב. הבניין ריק, בודד, חולה, מדמם וגוסס. אין הנשמה, אין מוצא.

*

01

*

02

*

03

*

04

*

05

*

06

*

07

*

08

*

09

*

10

*

11

*

12

*

13

*

14

*

15

*

16

*

*

מודעות פרסומת