שוב סוף השבוע היחידי בשנה של אירוע "בתים מבפנים" בתל אביב ויפו. זהו הסיור היחידי והאיזור היחידי שרציתי, הספקתי ויכולתי לראות לצלם להקשיב ולספוג אתמול. הנה ההתרשמות החצי אבסטרקטית שלי מהסיור המיוחד והמוצלח אתמול.

*

גרפיטי תל אביב 2011. צולם כבר בעבר. שרד לשמחתי, לפחות לבינתיים, תוך כדי שהאדמה סביבו נחפרה.

*

מבנה מפעל טקסטיל לשעבר, חצי נטוש, נחזור אליו מאוחר יותר, זה עדיין טרום סיור.

*

פרט, מהכפר, טרום סיור.

*

הסיור החל בזמן, הכל תוקתק ואפילו חוברות דקות עם אינפורמציה ומפות חולקו למשתתפים. כל הכבוד על האירגון וההיערכות.

*

*

אדריכל ירמי הופמן, מנהל מחלקת שימור מבנים בעיריית תל אביב יפו, מחזיק במקרופון קטן ופותח את האירוע עם הסברים. לימינו אדריכלית רינת מילוא, מרכזת תכנון השימור בדרום העיר (מחלקת שימור מבנים, עיריית תל אביב יפו) שתוביל ותרכז את הסיור. כאן שרידי הכפר סכנאת אל עראין/דנייטה.

*

עץ ואבן

*

*

כאן גם שמענו את הסיפור האמיתי על מי שהיה כאן בעבר ו"מכר" יכולת ומומחיות "להחזיר אהבות קודמות".

*

*

*

*

*

השרידים האותנטיים של הקמרונות בגגות חלק מהמבנים.

*

*

וכך זה נראה מבפנים

*

*

אלו מבנים שנשתמרו באופן חלקי, מבחוץ ומבפנים, חלק מהדברים נעלמו, כמו באר שהיתה במבנה זה, על פי תושב שגר כאן בעבר. המבנים מאוכלסים בעסקים קטנים ותיקים (נפחות, נגריה וכ"ו) כלומר ממשיכים לתפקד בתיפקודים שונים וממשיכים להנשים את מבני הכפר הותיק, גם אם בהחלט לא בתפקודים המקוריים שלהם.

*

*

יש גם מקצועות שנעלמים, עומדים להיעלם או כמעט נעלמים, כל זה בתוך מבנה כפר ותיק שנעלם חלקית

*

עוברים לשוקן 6 ולמתחם המודרניסטי של מפעל בתאור תעשיית מצברים בע"מ ההיסטורי ,כאן גם קיבלנו הסבר אישי מבנו של מקים המפעל

*

הצד האחורי של סכנאת אל ארעין / דנייטה

*

מבנה לבני הסיליקט המודרניסטי הפשוט הותיק של המפעל

*

*

ב"חצר הפנימית" של המפעל, כאן גרים כיום בשכירות בקומה השנייה מספר אמנים, למטה עדיין עובדים, עבודה, כמו פעם, כמו היום

*

עברנו לפנים מפעל הטקסטיל, מתחם אחר, שצולם מבחוץ בתחילת הפוסט כאן, הכניסה אליו מתוך בית הקפה בר יוחאי, לתוך חלל של מבנה נטוש או נטוש חלקית שטיפה שופץ ומשופץ באופן חלקי

*

וחלקו האחורי המבצבץ של מתחם התעשייה שוקן 6, מתוך החצר האחורית של שרידי מפעל הטקסטיל הנטוש

*

*

בריקס אי סמית'

*

מתוך המפעל הנטוש- החזית האחורית של מבנה המגורים הגדול והותיק בפינת הרצל ובר יוחאי

*

*

שכבות טלאים וחומרים

*

מוצק וריק, קיר ואוויר, חומר קיים וזיכרון נשכח

*

*

טיוח וקילוף

*

*

*

א מ נ ו ת

*

הד של תעשייה

*

*

*

ללא כותרת

*

והנה צידו הקידמי, החזית הדי דרמטית ולא בלתי ידועה של הבניין הפינתי הגדול ברחוב הרצל פינת רחוב בר יוחאי, זה עם השעון הניצב במרכז

*

והנה הוא

*

העסק הותיק ברחוב הרצל, שגם הוא מארח אורחים ומבקרים באירוע "בתים מבפנים", מאי 2011

*

בעל המקום, מסביר פנים, דרכים והיסטוריה. בנו של מקים העסק. ב-98 אם אני זוכר טוב, תכננתי שיפוץ דירה גדולה בתל אביב והזמנו כאן מרצפות, בצבע תכלת…

*

שריד של סימטה, מנסים לחוש את הכפר שהיה כאן, סכנאת חמד

*

ואנחנו מגיעים לבית הפרדס בהרצל 138, אותו כבר צילמתי בעבר אך תמיד טוב לחזור לכאן ולצלם שוב. כאן היתה באר, היה פרדס, היתה בריכה, וזהו אחד מבתי הבאר ובתי הפרדס שהיו כאן לרוב בעבר, חלקם עדיין קיימים. הקומה הראשונה כאן מאוכלסת בעסק והקומה השנייה נטושה. הצבע האדום הוא מקורי. כאן עצר הסיור והתנהל דיון נרחב. כל האיזור הוא חור שחור, גם מבחינת מידע, שאין עליו מספיק עד היום, גם מבחינת ההתנהלות, האיכלוס וכ"ו. אד' ירמי הופמן אומר שהכל פוליטי אך בעירייה הם מתמקדים בהיבטים האורבניים, חברתיים והיסטוריים ומשאירים את השאר לדיון ציבורי. בכל אופן, הבניין מרתק, כמובן שצריך להיות מוגן בפני הריסה או שינוי. נעשה מחקר על האיזור הזה, מנסים להשיג עוד מידע ולגבש עמדות ותכניות. שימור, שימור חלקי, הגנה, שיפוץ, שיקום, יש הרבה דרכים ותערובות דרכי פעולה. אני סבור שקודם כל צריך פשוט להגן על חלק מהמבנים הללו, לצלם ולתעד אותם, ואם לחשוב על שימור או שיקום וכדומה הרי שצריך לעשות את זה במינימום התערבות, מקסימום רגישות ושמירה על כל האלמנטים האותנטיים כאן, הקיימים, כמו היום. לגבי הכפרים שהיו, ההדהוד, הרי שספק אם ניתן לעשות הרבה אך חשוב שוב, לתעד, לסייר, לראות ולגעת, להיות מודע ולהעלות את המודעות לנושא זה, לאיזורים אלו, כמו בסיור הזה.

*

שי פרקש, מומחה ארצי לתחום ציורי הקיר בישראל, וגם למשל למכסי ביוב היסטוריים, שהצטרף לסיור זה, אמר לי כי זהו אחד המכסים האחרונים שנותרו מסוג זה וכנראה זה שנמצא גם במצב הכי קריא וטוב. הוא מנסה לדאוג לו כדי שייקחו אותו לחוף מבטחים מוגן.

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

KLONE או KNOW HOPE, שאני נוטה לפעמים להתבלבל ביניהם, גאוני אמנות הגרפיטי בעיר, שאני נתקל בעבודותיהם תכופות, היה/היו כאן

*

סימטה פנימית מסחרית מעניינת מאחורי הרצל ודרך קיבוץ גלויות, והפעם היבטים לחשיבה שוב מבחינת הזרם המודרניסטי, להבדיל מהכפרי העתיק, זה הכל שכבות, ראויות, שחשוב להיות מודע אליהן, לתעד אותן, לדבר עליהן ולפעמים גם להגן עליהן

*

*

*

בסופו של דבר עוסקים בקוביות

*

דרך קיבוץ גלויות, קיר עם סימני כדורי ירי, סיום הדיון, הם המשיכו רק לתחנה האחרונה הסמוכה של מתחם קסטיאל באלפסי 36 ואני חתכתי כאן כדי לקחת את הבן שלי מבית הספר ואת הבת שלי מהגן. סיור מוצלח ומושקע הסתיים לו. תשבחות למחלקת שימור המבנים של עיריית תל אביב יפו. גם היום נמשך אירוע "בתים מבפנים" בעיר, לכו לראות, פחות את הדירות והלופטים המעוצבים, יותר את המתחמים והבניינים האותנטיים.

*

כל 66 הצילומים צולמו על ידי, שרון רז. כולם הוקטנו בגודלם לצורך התאמה לגלישה נוחה ומהירה בבלוג וורדפרס הנ"ל.

*

מודעות פרסומת