עיקר רשימה זו הוא בבית קולנוע ותיק מאוד ונטוש להפליא ביקנעם. מסוג בתי הקולנוע ששירתו מושבה קטנה פעם, ואת הסביבה, ונסגרו מוקדם מאוד כבר, בשנות השישים, אולי השבעים. זאת להבדיל מבתי קולנוע רבים ששרדו את שנות השבעים והשמונים. רובם נסגרו במהלך שנות התשעים. בתחילת הרשימה אציג כמה צילומים בודדים מבית קולנוע סגור אחר ביקנעם, יחסית חדש יותר להוא הנטוש. הוא כבר עבר גלגולים, כנראה חנות רהיטים וגם זה לא צלח כנראה. עוד בית קולנוע ששירת את הציבור ונסגר. לקולנוע הנטוש להפליא קראו קולנוע "עמית" והוא נבנה, מסתבר, על ידי מנחם לחמן ז"ל שגם היה שותף עם עוד אנשים בניהולו. (תוספת- תודה לכל שולחי המידע והמגיבים).

לאט לאט, עם השנים, וכנגד כל הסיכויים, אני "תופר" את כל הארץ ומסייר, משוטט, מאתר, מגלה, מתעד ומצלם את רוב בתי הקולנוע שנשארו עדיין, ואת שרידיהם. המסע הזה, האקטיביזם הזה, התיעוד הצילומי הנחוש הזה, הינו גדול ומקיף הרבה יותר מכל מחקר אקדמאי כלשהו או מכל פרוייקט. זהו פרוייקט חיים ענקי. ורק להזכירכם- בתי הקולנוע הם אמנם הדובדבן שעל העוגה הנטושה אבל העוגה עצמה מכילה סוגי מבנים רבים מאוד שאני מתעד לנצח- ממבני ציבור שונים דרך מגדלי מים ועד פרטים קטנים, ממפעלים סגורים דרך בתים פרטיים נטושים ועד בתי הבראה, ממתחמים צבאיים דרך בתי כנסת ישנים ועד בריכות ואיצטדיונים שייהרסו. מגה פרוייקט חיים רב רבדים ושכבות שמוצג לציבור ברשת לעד ומשרת אותו.

*

עמותת נטוש לתיעוד צילומי של מבנים ותיקים ונטושים בישראל (ע"ר) מחפשת ממש עכשיו קשרים טובים לתורמים פוטנציאליים רציניים ולחברות גדולות שמעוניינות לתרום ולתת חסות לפעילות שלנו. כל קישור, קשר ועזרה יתקבלו בברכה. נא לפנות בעניינים אלו ואחרים למייל הזה – natush.amuta@gmail.com , תודה.

*

כל הצילומים צולמו על ידי שרון רז באוקטובר שנת 2010

*

בית הקולנוע ה"חדש" יחסית והסגור, שכבר עבר שיפוץ ושינויים – יקנעם:

*

*

*

*

*

*

*

ונעבור לבית הקולנוע השני, העיקרי בפוסט זה, ותיק הרבה יותר, נטוש לגמרי, קולנוע "עמית" ביקנעם:

*

*

*

*

לובי…

*

האולם לשעבר

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

בחזרה ללובי…

*

חדר הקופות מבפנים

*

*

*

*

למעלה, בחדר המקרין

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

איזור הכניסה

*

*

*

שבוע טוב

*

תוספת שמצאתי אצלי בתיקיות- מישהו שלח לי כנראה בעבר את הצילום הזה, כי הוא כנראה לא הורד מהרשת, אין אותו ברשת (עד עתה…), זהו צילום ישן של קולנוע "עמית" ביקנעם, בראשיתו (ותודה למי ששלח אם שלח, אינני מוצא את המייל והשם):

*

*