זה לא יהיה פוסט שגרתי כאן, לא רשימה שכיחה, אבל מתי זה כן?…, בכל פעם יש משהו אחר ועדיין גם כאן אנחנו באיזורים הנטושים, כהרגלנו. זו המלצה על סיור שהוא גם מיצג, שבו גם המשתתפים פעילים. אתמול חוויתי את זה ואני מעוניין לשתף, לתמוך בחום ולהעביר הלאה. המליצו לי על זה ובצדק גמור. מכיוון שגם כך אינני מגיע לתחנה המרכזית החדשה בכלל אז חשבתי שזו תהיה הזדמנות מצוינת לטעימה מהטעות האורבנית הקשה שהיא "התחנה המרכזית החדשה של תל אביב" שתוכננה על ידי האדריכל רם כרמי ז"ל בשנות השישים, נבנתה בשנות השבעים ונפתחה בשנות השמונים כך שאינה חדשה כבר מזמן.

לא ארחיב יותר מדי על המתחם המפלצתי והלא אנושי הזה, על העוולות שנעשו לסביבת המגורים כאן ובכלל לעיר ואזרחיה. הסיפור די ידוע. כשנמצאים מחוצה לו ובתוכו אז אין ספק כי הטעויות קשות, במקרו ובמיקרו, בחשיבה האוטופית המגלומנית, בתכנון ובעיצוב עד לפרטים הקטנים כמו ריצוף בורדו מזעזע, מסדרונות לא נגמרים, חללים עם ובלי מיזוג, ללא שום היגיון, אור דל ואפילה מוגברת וכ"ו. אבל יש שם חיים, בחלק מהמבנה, יש אנשים, רוכלים, בעלי חנויות, מוכרים, שומרים, מנקים ואזרחים לא מעטים שעוברים בתחנה, מעדות שונות ולאומים שונים ורבים, ב-מגה-סטרוקטורה המפחידה הזו. ואנשים זה תמיד מעניין, כל מה שקורה שם די מרתק, על כל הכיעור הקשה.

האנשים הטובים של אנסמבל 209 עושים עבודה מצוינת וכל הסיור הזה מפתיע ומעניין, גם גורם להרהורים אחר כך. מדובר בכמעט שלוש שעות בתוך המבנה, על רוב קומותיו ומפלסיו, בוודאי לא בכולו כי אין זה אפשרי מפאת הגודל וקוצר הזמן. הסיור מיצג הזה מאוד מגוון ואני ממליץ לעשות אותו, הוא מתקיים בשעות הערב המוקדם, בערך פעמיים בחודש (לינקים למטה).

640-2

 

החלטתי להביא לכאן כמה מהצילומים כי מדובר אחרי הכל במבנה עם הרבה איזורים וחללים נטושים, מבנה ענקי שמתפקד רק בחלקו ומיותם ומוזנח בחלקיו האחרים. קרה לי דבר מעניין במהלך הסיור. הגעתי עם מצלמה אך בגלל אופי הסיור שהוא גם מיצג לא רציתי ולא יכולתי ממש לצלם, כך שבהתחלה הגנבתי במהירות פה ושם כמה צילומים מהסלולרי. אך לאחר מכן, ככל שירדנו למטה, אל המסתורין והאפילה, או אז התעורר בי הצורך המיידי והחזק להוציא את המצלמה ממשכנה הבטוח בתיק ולתת לה לנשום את ריח הנטישות שוב, שהרי לזה היא רגילה ולזה היא נועדה.

מטבע הדברים הרגשתי מאוד נוח בתוך המתחם הנטוש של "ששת המופלאים"- בתי הקולנוע שקמו שם ופעלו לפרק זמן קצר ונסגרו. גם שם נגענו רק על קצה המזלג אך שם גם היה הפרק הלפני אחרון של הסיור מיצג. הסוף היה למעשה דיון מעניין בין המשתתפים. אני כמובן מתכנן לחזור ולצלם לפרטים את המקום המרתק והנורא הזה, המסקרן והמאיים, החשוך והרוחש, השקט והבוחש, המפותל והמכונס, האלים והנחבא אל הכלים.

כל הצילומים צולמו על ידי, שרון רז, כרגיל. נפתח בכמה צילומים מסלולרי ואחר כך מהמצלמה. ממליץ לכולכם להירשם לסיור הבא. פרטים כאן (ציטוט):

*****

סיור- מיצג של אנסמבל 209

"מדובר בסיור יוצא דופן המעניק למשתתפים הזדמנות לחוות את מרחב התחנה באופן ייחודי ומסקרן…בתחילת הסיור עולים לקומה השביעית העליונה. משם, במסע איטי ומרתק, יורדים עד לקומת האפס התחתונה, במה שנדמה כמו ירידה בשבעת מדורי הגיהינום, או לחלופין נפילה לתוך הבור של עליסה", תייר בעירו – מרתה יודעת.

אמני מיצג, חברי "אנסמבל 209", מציעים לציבור מפגש אחר עם המרחב של התחנה המרכזית החדשה. באמצעות שיטוט בעולם רב-תרבותי ומרתק זה, כל אחד מהמשתתפים מאיר בדרכו האישית פינות אפלות של המציאות הישראלית. האמנים מציעים מבט פתוח ומכיל על סביבה אנושית מורכבת זו, המתקיימת בתוך עולם צר של דעות קדומות ופחדים. הם מסבים את תשומת הלב לקיום של חברה לא מוּכרת, אך בה בעת כה דומה. עם מי אפשר להזדהות כאן? עם אלו שנזנחים? עם אלו שמזניחים? עם בעלי האינטרסים הכלכליים והלאומיים? עם בני אדם כיחידים או כקבוצה? עם הרב-תרבותיות? עם הבין-תרבותיות? עם האין-תרבותיות? ומה זו בכלל תרבות? באמצעות מפגש ישיר ומפתיע, עבודה זו מציגה שאלות על אדריכלות, אורבניות והיסטוריה, ועל תפקיד האמנות בכל אלו. הסיור מתחיל ומסתיים בבמת מיצג.

מנחי הסיור: גיא גוטמן, כנרת חיה מקס, ליאת עזרא, בני קורי ותמר רבן, בליווי חברי אנסמבל נוספים.

הזמנת כרטיסים בטל' 03-5372096 (הסיור הקרוב ב-30 ליולי בחמש בערב)

לינק לבמת מיצג בפייסבוק , לינק לסיור מיצג עבודה זרה בפייסבוק

*****

*****

SAMSUNG SAMSUNG SAMSUNG SAMSUNG SAMSUNG

*****

צילומים במצלמה:

sr-dslr-mrkzt 180 sr-dslr-mrkzt 181 sr-dslr-mrkzt 182 sr-dslr-mrkzt 183 sr-dslr-mrkzt 185 sr-dslr-mrkzt 186 sr-dslr-mrkzt 191 sr-dslr-mrkzt 193 sr-dslr-mrkzt 195 sr-dslr-mrkzt 196 sr-dslr-mrkzt 197 sr-dslr-mrkzt 199 sr-dslr-mrkzt 204 sr-dslr-mrkzt 205 sr-dslr-mrkzt 208 sr-dslr-mrkzt 209 sr-dslr-mrkzt 212 sr-dslr-mrkzt 215 sr-dslr-mrkzt 218 sr-dslr-mrkzt 219 sr-dslr-mrkzt 221 sr-dslr-mrkzt 223 sr-dslr-mrkzt 225 sr-dslr-mrkzt 226 sr-dslr-mrkzt 227 sr-dslr-mrkzt 228 sr-dslr-mrkzt 230 sr-dslr-mrkzt 231 sr-dslr-mrkzt 232 sr-dslr-mrkzt 234 sr-dslr-mrkzt 235 sr-dslr-mrkzt 237 sr-dslr-mrkzt 239 sr-dslr-mrkzt 241 sr-dslr-mrkzt 242 sr-dslr-mrkzt 245 sr-dslr-mrkzt 246

*****

מודעות פרסומת