זה התחיל בשבוע שעבר. ורד נבון, המעצבת, החוקרת, הצלמת והמומחית לשדרות ירושלים ביפו, שהוציאה לאחרונה ספר מרשים, יפהפה, חשוב, מומלץ ומרתק אודות השדרה, שבו גם אני מופיע עם כמה צילומים ישנים שלי (עמודים 336/7/8/9), פרסמה בפייסבוק שני צילומים של בית השק"ם כפי שהוא נראה עכשיו, סוף מרץ 2019. ובכן, איך שהוא נראה זה אחרי שהרסו הכל, חפרו הכל, והשאירו את מעטפת החזיתות/קירות בלבד.

בתגובה כתבתי שצילמתי את הבניין, ובבניין בפנים, לפני יותר משנה, או ליתר דיוק ב-11/12/2017, ונולדה דרישה ובקשה שאפרסם את הצילומים. אז הנה, משנודע שאכן הבניין הוא ז"ל, וכל מה שנותר היא המעטפת, אז חיפשתי והוצאתי את הצילומים מהארכיון שלי, בחרתי מאה צילומים מתוך כ-300 שצילמתי שם באותו הסשן, הקטנתי אותם ואני מניח אותם כאן. אין לעשות בהם כל שימוש ללא אישור מפורש שלי בכתב.

הבניין הזה תמיד לכד את תשומת לבי בעיקר בגלל החזית היפה לשדרות ירושלים, הפעורה עם הפתחים הכהים, לשעבר החלונות. פונה לתיאטרון גשר (קולנוע נאביל/ קולנוע נגה) ולבית הקפה שלצידו. איזו חזית יפה ומרשימה, מסתורית ונהדרת, הנותנת תחושה של מבנה מנדטורי בריטי של תקופת זוהר של פעם. לצידו אגב, מדרום, נמצא מועדון התיאטרון (קולנוע ראשיד / קולנוע צליל).

הבניין נמצא בשדרות ירושלים מספר 8, נבנה בשנת 1924 ושימש את שלטונות המנדט (מפקדת מחוז לוד). היה בו סניף של רשת ה-כל-בו והמעדניות Spinney's. בהמשך נודע כמבנה שבו שכנה (מ-1950) הנהלת השק"ם. מזה שנים לא מעטות הבניין נטוש ובדרכו להיהפך למלון בוטיק של רשת ישרוטל. התכנון והעיצוב הוא של אילן פיבקו אדריכלים, ועיצוב פנים של האדריכלית הלונדונית אינגה מור. (לינק לכתבה של אדריכל דקל גודוביץ').

תיק תיעוד הוכן על ידי אדריכלית השימור איריס הורוביץ שלוש עם אמנון בר אור וטל גזית אדריכלים בע"מ.

מה שאני עושה, באופן עצמאי לגמרי, במשך 15 שנה, הוא לצלם ולתעד את המבנים הללו, במצבם האותנטי, או היחסית אותנטי, תלוי בכמה גלגולים עברו, בכך לנקז את היצירתיות והאמנות שלי, ועל הדרך גם לשמר בצילום את הארכיטקטורה שלהם. גם במקרה זה שוב זה הוכיח את עצמו. לא ניתן היה לדעת מה יוליד יום ומה יוליד בעתיד השימור/שחזור/שיקום/שיפוץ/שדרוג. המציאות מראה שהרסו את כל הפנים, ושכעת תוכלו לצפות בו בתמונות למרות שאינו קיים כבר בשטח. אין.

דעתי לגבי שימור, כן או לא ואיזה, אינה משנה כל כך ובטח לא תעזור כעת. הבניין בתכלס אינו ענק (3522 מ"ר) ואני מניח שהיו אילוצים תכנוניים, ביורוקרטיים וכלכליים רבים ומורכבים בלקיחת מבנה כזה והפיכתו למלון חדש. לא יודע אם זה היה בלתי אפשרי אבל בטוח שקשה ומורכב. חבל שכל הפנים הזה שתראו עכשיו בצילומיי, שהוא מאוד אירופאי באופיו, חדרים בגדלים שונים בהיקפים, מסדרונות (שהם כמו "רחובות" בעיר) וחלקים פנימיים פונקציונליים כולל שארית של אטריום פנימי פתוח לאור, נהרס ואיננו עוד.

נותרה המעטפת, נותרו הקירות ההיקפיים בלבד, נו, וגם זה משהו לפחות. חבל שהפרופורציה הכה יפה ויחסית נמוכה (קומת קרקע ועוד שתי קומות בלבד) של הבניין המנדטורי הזה לא תישאר ולא תלווה אותנו יותר. לבניין יתווספו שלוש קומות, באותו סגנון, ועוד קומה נסוגה על הגג. הדמייה (טוטם) של תכנון משרדו של פיבקו:

ועכשיו הנה המבחר של 100 צילומים (מוקטנים) שלי מהבניין (צולמו כאמור ב-11/12/2019):

אני בן 50 ו-5 חודשים כמעט…, ומקווה מאוד שאזכה להציג עוד בחיי, ולא אחרי מותי, תערוכה/תערוכות במוזיאון ישראל, ירושלים, ו/או במוזיאון תל אביב לאמנות, ובמוזיאונים וגלריות נוספות.
יש זמן, כנראה, אבל הוא הולך ומתקצר… לתשומת לבם של מי שצריך לחשוב מחוץ לקופסא וליזום.
בינתיים- ניתן, אפשר ורצוי להזמין אותי לתת הרצאות (לחוגי בית, משרדי אדריכלים, אקדמיה, חברות, ארגונים, מועדונים, מוסדות, גלריות ועוד), הן פגז.
שרון רז
26-03-2019
054-4208050
bddaba@gmail.com