קולנוע שביט בעיר העתיקה בבאר שבע פעל באופן יחסי לא הרבה שנים. תמיד זה יחסי. יש בתי קולנוע שפעלו כ-50 שנה ויש כאלו שפעלו רק כ-20 שנה. ישנם כאלו שנסגרו כבר בשנות השישים או השבעים, למרות שהרוב נסגרו בשנות השמונים או התשעים.

בבאר שבע היו הרבה בתי קולנוע, בכל רובע ואיזור. בעיר העתיקה בבאר שבע פעלו, חוץ מ"שביט" עוד שני בתי קולנוע. האחד הוותיק יותר "אמפי" פתוח ללא גג, קולנוע קיץ, שהיה ליד המשטרה ונהרס מזמן, וגם קולנוע "מרכז" באחד מהפסז'ים, שעבר גלגולים כמועדונים. קולנוע שביט נמצא גם הוא, כלומר הכניסה אליו, בפסז' מרכזי בעיר העתיקה.

כמובן שמצב המבנים בעיר העתיקה בבאר שבע די בכי רע באופן כללי. ככה זה בד"כ בישראל.

פנים בית הקולנוע הוא מהגדולים ומהגבוהים שראיתי בארץ, וראיתי הרבה מאוד.

הוא גם היה, כפי שניתן לראות, די מהמפוארים (למרות כיסאות העץ) וכלל אלמנטים מעוצבים תלויים קלים וצבעוניים מיוחדים שכנראה נועדו לשפר את האקוסטיקה באולם.

תודה רבה מקרב לב למיכאל איידן הבאר שבעי שיידע אותי בזמנו לגבי הקולנוע, ליווה אותי במקום, באופן די נדיר, וגם עדכן אותי לאחרונה על כך שהיתה שם שריפה, שהתחילה כנראה בחנויות הפסז' ולכן גם בית הקולנוע עצמו נשרף כי אש עולה למעלה. חבל. אגב שריפות היו כבר בעבר ברחוק בתולדות בתי הקולנוע בישראל, למשל בקולנוע מוגרבי המיתולוגי בתל אביב.

אני משחרר את הפוסט הזה עכשיו "תודות" לעובדה שהוא נשרף. חיכיתי כ-8 שנים מאז הצילום שלי במקום כדי שיקרה משהו והנה קרה. לא רציתי לכתוב אודותיו עד עתה כי ניתן היה לגנוב ממנו כיסאות וציוד וממגוון נוסף של סיבות, שאותן אני מסביר בספר שלי "נטושים".

חייב להודות שכיום הייתי מצלם אותו טוב יותר, גם בגלל עוד שנות ניסיון עם המצלמה וגם בשל העובדה שאז לא היתה ברשותי חצובה. למעשה יש לי חצובה רק מהשנה שנתיים האחרונות. חצובה עוזרת במקרים כאלה של חללים חשוכים ו"בעייתיים".

חלק די גדול מהצילום כאן הוא תיעודי גרידא ו"קשה" בגלל מגבלות האור והניגודים, וחלק מהצילום הוא אמנותי ותיעודי.

כל התצלומים צולמו על ידי, שרון רז, בפברואר 2014, והוקטנו בגודלם בשביל הפוסט הזה. אין לעשות בהם כל שימוש ללא אישורי המפורש בכתב, לאחר פנייה במייל אליי, שכלל לא בהכרח תיענה בחיוב.

הספר שלי "נטושים", שהוא ספר האמן הראשון שלי, ממשיך להימכר דרכי ולעבור כמו אש בשדה קוצים בהמלצות מפה לאוזן. הוא מכיל 240 עמודים, 224 תצלומי צבע, פתח דבר של 6 עמודים שלי, מאמר של פרופ' אדר' אמנון בר אור ועבדתי עליו במשך כשש שנים. כן.

עלותו 275 ש"ח במשלוח אליכם הביתה בדואר שליחים של דואר ישראל, או 240 ש"ח במשלוח בדואר רשום לסניף הקרוב אליכם של דואר ישראל או 220 ש"ח בלבד באיסוף עצמי שלכם ישירות ממני מפתח תקווה. הספר נמכר כרגע עדיין רק אצלי, דרכי, וכך כנראה זה יישאר. לדעתי הלא אובייקטיבית מדובר בספר אמנות, אדריכלות, צילום, סביבה, חברה, היסטוריה ושימור (בצילום) שהוא חובה.

גמר ליגת האלופות הלילה, 29/05/2021, והוא כל אנגלי- בין מנצ'סטר סיטי לבין צ'לסי. כך צריך להיות, כי זו הליגה הטובה בעולם. חבל שליברפול לא משחקת שם הלילה. בהצלחה לשתי הקבוצות. שתנצח זו שתשחק טוב יותר.

בהנאה

שרון רז

שרון רז