1. כ-3 מיליון פליטים אוקראינים מסתובבים עכשיו. כנראה שחלקם יחזור לביתם לאחר שהמלחמה הזו תסתיים. לחלקם כבר לא יהיה להיכן לחזור.
 2. יהודים זה עם של פליטים. חלק מהפלסטינים הם פליטים. גם חלק מהסורים. יש עוד הרבה כאלו בעולם, לצערינו.
 3. הזחיחות לא תישאר כאן לעד. כנראה שאסונות יגיעו וכנראה שיגרמו לחלק מהישראלים להיות גם הם פליטים.
 4. רעידת אדמה צפויה כאן מתישהו, אסונות טבע, שריפות, הצפות, מלחמה ענקית ונוראית עם איראן ולבנון ועוד. אני מקווה מאוד שזה לא יקרה, אבל כנראה שמשהו מזה יקרה.
 5. אנשים נותנים את בטחונם בכמה קירות, בקניית דירה או בית, ברכוש, בחפצים, ברכב, באזעקה, בביטוחים וכו. רכוש הוא הבלים. רכוש הוא הבלים. רכוש הוא הבלים. אין ביטחון בכלום. תראו כמה מהר אנשים נהפכים לפליטים, משאירים את הכל מאחור והולכים בקושי עם תיק אחד הלאה, אם נשארו בכלל בחיים.
 6. יותר מ-18 שנה אני מצלם במצלמות דיגיטאליות מבנים נטושים, ביניהם בתי מגורים נטושים, דירות נטושות בבנייני מגורים נטושים, מתחמים ומבנני מגורים, כולל כמובן שיכונים ישנים לפני הריסה.
 7. מתרחש המון הרס בשנים האחרונות בפרוייקטים של פינוי בינוי בכל רחבי הארץ. עושה רושם שבשנה שנתיים האחרונות הקצב הואץ בצורה די מדהימה ושיכונים ישנים מתפנים, ננטשים, נהרסים ומפנים מקומם לשיכוני האדם החדשים. אין לי בעיה עם זה. תמיד היתה תחלופה במגורי האדם. אני אוהב להיכנס לבד לדירות נטושות, לראות ולצלם מה אנשים משאירים מאחוריהם. ולראות את האדריכלות הפשוטה, הנקיה, והמלוכלכת עירומה.
 8. השיכונים החדשים אגב, אינם מאוד שונים מאלו הישנים, גם אם לאדם הממוצע זה כן נראה כך. הם חדישים, מחומרים אחרים, גבוהים יותר, נפוחים ושמנים יותר, משנים את כל הפרופורציות האורבניות ולכן את הערים, יש בהם ממ"דים וחידושים, אבל הם לא שונים בהרבה, לא. הם כן מספקים בד"כ פחות (כן, פחות!) שטחים ירוקים ממה שהיו בין השיכונים הישנים וכן מספקים פחות אופק ושמיים להולכים ברחובות, מפאת מימדיהם.
 9. 18 שנה, כל כך הרבה חללים נטושים, ריקים מאדם, ומלאים ברכוש וחפצים מאובקים שנזנחו ונשארו עדות אילמת לבעליהם הנעלמים. כך או כך- בתכריכים אין כיסים. אנחנו נכנסים לאדמה בלי כלום.
 10. לפני שאמי נפטרה לפני כשבע וחצי שנים, אבל בעיקר אחרי- התחלתי, המשכתי והעצמתי את הרצון העז להיות יותר מינימליסטי, יותר סגפן ויותר ממוקד ולהיפטר מכמה שיותר רכוש וחפצים, שאצלי זה בעיקר רכוש תרבותי ואמנותי כמו ספרים, מגזינים, תקליטים, דיסקים וכו, אך גם פה ושם חפצים, ריהוט ובדומה לזה. זה מנקה גם את הבפנים. זה מנקה את העיניים. זה מרווח. זה מכניס אוויר. להיות עם כמה שפחות.
 11. מטרתי, שאיפתי ותשוקתי, היא להגיע למצב בו יש לי תיק אחד בלבד, מקסימום שניים.
 12. שלשום נקלעתי מוקדם בבוקר למצב בו היתה לי כחצי שעה לשרוף עד לעבודה. מצאתי לי פינוי בינוי, כלומר מבני שיכונים שננטשו והתרוקנו, לפני הריסתם. עמי היתה רק המצלמה המוגבלת מאוד שבמכשיר הסלולרי הנייד. לאחר סיום עבודתי צילמתי שם שוב.
 13. במצלמה של סלולרי נייד אין זום, אין עיינית, אין שליטה על הבהירות והכהות וכו, לכן אני לא אוהב לצלם איתה נטושים. אבל לפעמים אני מעדיף לצלם כך, אם בא לי, מאשר כלל לא. אני לא מחשיב זאת באותה קטגוריה של צילומי המצלמה אבל טוב שיש את האופציה. לפעמים אני מצלם עם מצלמה וחצובה ופה ושם בנוסף מוציא את הנייד ומצלם כמה פרטים עם מצלמת הסלולרי, כהשלמה. עם הנייד מאוד קל ונוח לצלם, קליל להסתובב, אבל בשבילי זה לגמרי לא נקי ולא מדויק מספיק, ללא עיינית, זום וכו.
 14. צילמתי שלשום במתחם הזה יותר מ-400 תצלומים, בנייד כאמור. מביא לכם כאן רק 60 מהם, שכאמור אני מחשיב אותם טכנית נחותים, ובכל זאת- אלו עיניי שלי.
 15. זכרו- חלקינו עוד נהיה פליטים, כמו האוקראינים, ואולי במצב גרוע הרבה יותר. עוד יקרו אסונות, כן, גם כאן בישראל. אז, ואולי רק אז, נתעורר כולנו באמת. אולי צריך שאנשים קצת יאבדו מרכושם ומזחיתותם כדי שיחזרו לפרופורציות, כי הפרופורציות כאן נעלמו. החזירות, השחיתות, האלימות, הניצול והפערים שולטים.
 16. הסתיים פורים. חג הפסח יהיה בעוד פחות מחודש. אני פוצח במבצע פסח מיוחד שיחל היום, יום שבת, ה-19 למרץ, ויסתיים ב-31 למרץ. זאת על מנת שמי שירצה לתת מתנה לעצמו או לבני משפחתו, חברים או ידידים, יוכל לעשות זאת בזמן, ושהמשלוח יגיע אליו בוודאות לפני ערב הפסח, שיהיה ב-15 לחודש אפריל.
 17. הספר "נטושים" מכיל 240 עמודים עם 224 תצלומי צבע שנבחרו בקפידה במשך כשש שנים. הוא יצא לאור ב-2 לנובמבר 2020. הספר נמכר מראש בקמפיין הדסטארט ב-2020 ביותר מ-450 עותקים. וממשיך להימכר מאז צאתו לאור.
 18. מחירו הרגיל הוא 240 ש"ח (220 ש"ח + 20 ש"ח משלוח בדואר רשום בישראל). מחירו בעת המבצע העכשווי שבין פורים לפסח, כאמור מהיום, ה-19/3 ועד ה-31/3, יהיה 160 ש"ח בלבד, כלומר הנחה ענקית וסופר נדיבה של שליש ממחירו (33.33%). אני יכול להבטיח לכם שלא תהיה הנחה גדולה מזו אצלי. כמו כן- הספר הוא משהו מיוחד.
 19. במבצע זה אין אפשרות לאיסוף עצמי, אלא רק כאמור עם משלוח בדואר רשום בישראל. התשלום באפליקציית ביט או בהעברה בנקאית. יש לכתוב לי את כל הפרטים- שם מלא, מספר טלפון סלולרי, כתובת מלאה, מיקוד וגם לרשום אם אתם מעוניינים בהקדשה קטנה בתוך הספר (שאינה בתוספת תשלום). להתקשרות עמי:
  מייל – bddaba@gmail.com או ב-וואטסאפ- 054-4208050 (מסרונים בלבד, לא עונה לטלפונים).
 20. כל התצלומים בפוסט זה צולמו כרגיל על ידי וכולם מוקטנים. אין לעשות בהם כל שימוש ללא אישורי המפורש בכתב. לחיצה על תצלום אחד יפתח אותו ואז ניתן גם לדפדף אחד אחד. שבת שלום ושבוע טוב. שרון רז